Strona główna   Gmina   Rada Miejska   Urząd Miejski   Gminne Jednostki Organizacyjne

Geografia   Historia miasta   Kultura i sztuka   Turystyka i rekreacja   Oferta inwestycyjna   Teleadresy
 

HISTORIA MIASTA

28 stycznia 2009

PRZED 100 LATY PRASA DONOSI
Wyszukane i przetłumaczone przez dr. hab. Janusza Stopyrę

Posłaniec (Bote)
z powiatów Milicz-Żmigród i Trzebnica
Dziennik rejonu Prusic i Obornik
Redakcja, druk i wydawnictwo Hugo Danigel, Prusic, Okr. Wrocław


4.01.1905: [nt. linii kolejowej Malczyce – Wołów – Oborniki – Trzebnica – Oleśnica]
Jako plusy planowanej linii kolejowej wymienia się m. in. fakt, że dzięki niej można by połączyć linię biegnącą prawym brzegiem Odry z linią poznańską oraz linią do Rzepina. Dzięki temu skrócona zostałaby droga z Górnego Śląska w kierunku Berlina. Wybudowanie jej umożliwiłoby odciążenie dworców wrocławskich i ożywienie miejscowości wypoczynkowych – Obornik i Trzebnicy. Skorzystaliby na niej także interesanci sądu w Oleśnicy, dojeżdżający z Trzebnicy.

4.01.1905: W piątek, 30 grudnia o godz. siódmej wieczorem na północnym horyzoncie dostrzeżono niezwykłe zjawisko: Na bezchmurnym rozgwieżdżonym niebie uniosło się nagle bardzo intensywne jaskrawe światło promieniujące tak, że jedna z obserwujących je kobiet wykrzyknęła: „Patrzcie, niebo otwarte!” Światło uniosło się ku górze nieboskłonu, po czym gasnąc zmieniło kolor na zielonkawo-szary. Trwające kilka sekund zjawisko było rzadkim rodzajem kulistych piorunów, które według starych podań ludowych miały zwiastować wielkie zimno.

14.01.1905: Zgodnie z §§ 56 i 57 ustawy o aktach stanu cywilnego każdy przypadek śmierci należy zgłaszać w najbliższym dniu roboczym urzędnikowi stanu cywilnego okręgu, w którym śmierć nastąpiła.

25.01.1905: [Rewolucja w Petersburgu] Petersburg, 23 stycznia. Wczorajsza próba wręczenia carowi przez robotników petycji nie powiodła się. Car pozostał w swojej wiejskiej rezydencji. Wojsko zapobiegło wtargnięciu robotników do Pałacu Zimowego, ostrzelało tłum ostrymi salwami i tym samym spowodowało krwawą jatkę. Ponad 2000 zabitych i 4000 rannych. Szpitale są przepełnione. Wielki Książę Władimir rozkazał pododdziałom bezwzględność. Zachodzi obawa wybuchu rewolucji.

 PRZED 100 LATY PRASA DONOSI
Wyszukane i przetłumaczone przez dr. hab. Janusza Stopyrę.


Posłaniec (Bote)
z powiatów Milicz-Żmigród i Trzebnica
Dziennik rejonu Prusic i Obornik
Redakcja, druk i wydawnictwo Hugo Danigel, Prusic, Okr. Wrocław