21 kwietnia 2006

OBORNICKI OŚRODEK KULTURY ZAPRASZA
NA KONCERT „EUROPA W RYTMIE POLONEZA”

29 kwietnia 2006
godz.17.00
bilet-7 zł

Europa w rytmie poloneza to, wyróżniony zaproszeniem na Międzynarodowy Festiwal Krajów Nadbałtyckich w Wuppertalu, koncert zawierający pieśni polskie i pieśni innych narodów a także polskie tańce narodowe oraz tańce pochodzące z innych stron świata.
Celem koncertu jest zapoznanie publiczności z dorobkiem kulturalnym różnych narodów poprzez prezentowanie charakterystycznych pieśni i tańców.
W programie koncertu znajdują się m.in. tak znane pieśni jak "Pieśń wieczorna" Stanisława Moniuszki, "Życzenie" Fryderyka Chopina, "Na skrzydłach pieśni" Felixa Mendelsohna czy włoska pieśń "Funiculi-Funicula". Pieśniom towarzyszą tańce: m.in. siarczysty mazur, zwiewny walc, przepełniona humorem polka, gorący czardasz i taniec hiszpański. Całość okraszona jest wieloma barwnymi kostiumami podkreślającymi charakter utworów.
Ów koncert artyści bardzo często wykonują na zaproszenie władz miast i ośrodków kultury gdyż idealnie nadaje się do podkreślenia charakteru różnych uroczystości, szczególnie zaś, odbywających się w dniach 1-3 maja, uroczystości związanych z rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Święta Godła Polskiego oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.


WYJĄTKOWY DUET MAŁŻEŃSKI
Dorota Ujda-Jankiewicz - Sopran
Andrzej Jankiewicz - Tenor
Artyści, obdarzeni pięknymi głosami i wyjątkowym temperamentem scenicznym. Wykonują repertuar operowy, operetkowy, musicalowy, pieśniarski i oratoryjny dając ponad 150 koncertów rocznie!
Występują w kraju i za granicą a ich koncerty, dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu oraz dobremu kontaktowi z publicznością, są bardzo dobrze przyjmowane w Polsce, w całej Europie i Australii.
Duet Małżeński koncertuje na zaproszenie: ambasad, konsulatów, władz miast, teatrów, ośrodków kultury, fundacji
i instytucji kościelnych. Uświetnia także imprezy okolicznościowe oraz uroczystości rodzinne.
Artyści są także autorami wielu utworów reklamowych dla firm i instytucji. Prowadzona przez nich Agencja Artystyczna "Skala" posiada w swojej bogatej ofercie koncerty na każdą okazję.
 
Dorota Ujda-Jankiewicz - Sopran
Śpiewaczka obdarzona wspaniałym sopranem lirycznym oraz wyjątkową muzykalnością. Jest absolwentką dwóch Wydziałów Akademii Muzycznej we Wrocławiu: Wokalno-Aktorskiego oraz Pedagogiki Wokalnej. Doskonaliła swój kunszt wokalny u pedagogów światowej sławy.
Jej talent dostrzeżono już podczas studiów, co zaowocowało wieloma propozycjami koncertowymi. Do dnia dzisiejszego artystka koncertuje, odnosząc duże sukcesy, w całej Europie, U.S.A. i Australii.
Debiutowała w roku 1993 w Stadttheater Görlitz, wykonując partię Musetty w operze "Cyganeria"
G. Pucciniego, za którą zebrała wyśmienite recenzje. W roku 1995 występowała w Operze Wrocławskiej, wykonując m.in. partię Papageny w operze "Czarodziejski Flet" W. A. Mozarta. Artystka współpracuje także z Filharmoniami w kraju i za granicą. Wielokrotnie zapraszana była do udziału w międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in.: Wratislavia Cantans, Dni Muzyki Polskiej w Amsterdamie (Holandia) , Europa Cantat 11 Vitoria-Gasteiz 1991, FICU 1994 Valencia (Hiszpania), Festiwal Muzyki Kościelnej w Österbotten (Finlandia), Festiwal im. Stanisława Moniuszki - Kudowa Zdrój, Festiwal im. Henryka Wieniawskiego - Szczawno Zdrój, Festiwal im. Fryderyka Chopina -Duszniki Zdrój, "Sydney Spring Festiwal" (Australia). Artystka jest finalistką prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, gdzie dodatkowo otrzymała Specjalną Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za "Wybitne Wykonanie Pieśni Polskich". Jako założyciel i kierownik artystyczny zespołu "Polish Chamber Ensemble", koncertowała w Australii i Europie Zachodniej.
Od roku 1988 współpracuje jako solistka, z Chórem K.U.L.-u. W roku 1990 śpiewała w Watykanie podczas Mszy św. Pasterskiej oraz podczas prywatnej audiencji u Ojca Św. Jana Pawła II. W roku 1996 oklaskiwana była w słynnej "Opera House" w Sydney. W roku 2000 w Melbourne, została odznaczona "Złotym Medalem Za Szerzenie Polskiej Kultury Na Świecie". Wśród jej rozległego i różnorodnego repertuaru znajdują się dzieła najwybitniejszych kompozytorów utrwalone podczas wielu nagrań.
 
Andrzej Jankiewicz- Tenor
Śpiewak, tancerz, choreograf, autor scenariuszy koncertów, tekstów pieśni i tekstów satyrycznych. Laureat wielu konkursów tanecznych. W roku 1988 zdobył wicemistrzostwo Polski na Mistrzostwach Polski Formacji Tanecznych. Jako śpiewak występował m.in. z Stadttheater Görlitz, Filharmonią Wrocławską, Operetką Wrocławską oraz z Operą Wrocławską, gdzie w roku 1995 debiutował w roli "Pomysłowego Krętacza" w musicalu "Oliwer", opartym na kanwie dickensowskiego "Oliwera Twista". Swój kunszt wokalny doskonalił u najlepszych pedagogów śpiewu. Wielokrotnie uczestniczył w festiwalach muzycznych: m.in. Festiwalu "Wratislavia Cantans", Festiwalu Operowym w Xanten (Niemcy) oraz w Festiwalu im. W.A. Mozarta w Madrycie (Hiszpania). Lider męskiego kwartetu wokalnego "The Revellers". Prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce i za granicą. Odbył liczne tournee artystyczne po Europie, gdzie był szczególnie oklaskiwany za brawurowe wykonanie pieśni neapolitańskich. W roku 2000 koncertował w największych miastach Australii (Sydney, Melbourne, Adelaide; w tym na Tasmanii: Hobart
i Devonport), gdzie okrzyknięto go “drugim Kiepurą". Wykonuje różnorodny repertuar - od muzyki poważnej po rozrywkową, utrwalony podczas wielu nagrań.
 
 
Marta Kulikowska de Nałęcz - tancerka i choreograf
Solistka Opery Dolnośląskiej we Wrocławiu. Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, wydziału Edukacji Muzycznej, specjalność- pedagogika baletu. W roku 2004 uzyskała dyplom magistra sztuki i pedagoga baletu. Pracuje także jako pedagog tańca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Laureatka Złotej Iglicy w plebiscycie "Słowa Polskiego" i Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru w kategorii "Tancerz" W roku 2002 artystka współpracowała z Teatrem Eksperymentalnym "Het Klein" w Eindhoven (Holandia) oraz brała udział w III Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Estradowej". W roku 2003 wystąpiła z recitalem z cyklu "Młode Talenty Opery Dolnośląskiej" - wykonując wariacje solowe i duety od klasyki do współczesności.
 
Jarosław Józefczyk - tancerz, choreograf
Jego droga artystyczna rozpoczęła się w roku 1984 od współpracy ze Śląską Estradą Wojskową i Operetką Wrocławską. Od roku 1989 zatrudniony w Operze Wrocławskiej. Debiutował w poemacie symfonicznym Claude'a Debussy'ego p.t. "Popołudnie Fauna". Kreuje wiele partii solowych podczas przedstawień w Polsce i za granicą. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną z zakresu tańca klasycznego, modern oraz tańca współczesnego


 


 


 

 

Serwis prasowy nr 116
14-27 kwietnia
2006