14 kwietnia 2006

"WIDZĘ, PRZED OCZYMA DUSZY"
spektakl z okazji 390. rocznicy śmierci Williama Szekspira
prezentujący słynne dialogi i monologi ze sztuk szekspirowskich

21 kwietnia 2006, sala widowiskowa OOK

Obornicki Ośrodek Kultury, Biblioteka imienia Iwaszkiewicza oraz Gimnazjum Publiczne imienia Polskich Laureatów Nagrody Nobla postanowiły uczcić przedstawieniem jubileusz 390. rocznicy śmierci największego dramaturga wszech czasów.
William Szekspir w ciągu swego pięćdziesięciokilkuletniego życia stworzył 37 sztuk teatralnych, stanowiących kanon dorobku światowej kultury. Nie można być człowiekiem wykształconym, nie znając Szekspira. Wśród tych sztuk są nie tylko tragedie, których fragmenty będzie można dzisiaj usłyszeć, ale i komedie.
Dzięki przychylności dyrektor gimnazjum Pani Izabeli Bryl, która pomysł zaprezentowania najsłynniejszych dialogów i monologów szekspirowskich zaakceptowała, dzięki pomocy merytorycznej pań polonistek Urszuli Jarych i Heleny Bernadek i wreszcie dzięki entuzjazmowi gimnazjalistów – wystarczy powiedzieć, że sami wybierali interesujące ich fragmenty i chociaż mieli przygotować teksty do czytania, niemal nauczyli się ich na pamięć – dzięki tym wszystkim osobom powstał ten spektakl. Stroje z epoki renesansu, specjalnie do tego przedstawienia użyczył nieodpłatnie Teatr Polski we Wrocławiu, któremu serdecznie dziękujemy za pomoc.

1 Naszą prezentację zaczniemy od „Hamleta”. W akcie III scenie pierwszej tej sztuki wystąpią Marta Błażejewska w roli Hamleta i Karina Więckowska w roli Ofelii. Obie są uczennicami klasy III c.

2 Kolejna sztuka to dramat władzy: „Makbet”. W trzeciej scenie aktu I wystąpi Jakub Dynia z klasy I a. Rzecz dzieje się na wrzosowisku, wchodzą trzy czarownice, potem Makbet i Banko. Jakub wcieli się we wszystkie te postaci.

3 „Romeo i Julia” – tragedia miłosna – jest lekturą w gimnazjum. Nic więc dziwnego, że ten dramat jest najbliższy gimnazjalistom i właśnie z niego pochodzą trzy wybrane przez kolejnych wykonawców fragmenty. W pierwszym z nich zobaczymy Monikę Bojaś z klasy Ia. Będzie to akt II scena druga „Romea i Julii”. Dialog prowadzą Julia i Romeo. Monika będzie obiema tymi postaciami. Prosimy o uwagę.

4 Naszą drugą Julią – w bardzo dramatycznym momencie podjęcia decyzji o zażyciu niebezpiecznej mikstury, która ma stworzyć pozór śmierci – jest Joanna Garczyk z klasy Ic. Wystąpi w akcie IV scenie drugiej „Romea i Julii”
 


5 I wreszcie finał, ostatni z przygotowanych na dzisiaj fragmentów. Aleksandra Laskowska z klasy I a przedstawi dramat kilku osób bliskich Julii, które znalazły dziewczynę bez tchnienia. Osoby te przekonane są o śmierci Julii, stopniowo dociera do nich przerażająca wiadomość, która pogrąża wszystkich w rozdzierającej rozpaczy. Akt IV scena piąta. Pokój Julii, Julia w łóżku. Kolejno wchodzą: Marta, Pani Kapulet, Pan Kapulet, Ojciec Laurenty i Parys, niedoszły mąż Julii, którego wbrew swej woli, z nakazu rodziców miała poślubić.

Przygotowała Agnieszka Buryło
 


od lewej: Karina Więckowska, Marta Błażejewska, Joanna Garczyk, Monika Bojaś,
Jakub Dynia, Aleksandra Laskowska – młodzi z obornickiego Gimnazjum im. Polskich
Laureatów Nagrody Nobla.
 

Serwis prasowy nr 116
14-27 kwietnia
2006