20 maja 2003

AFRYKAŃSKI ZAWRÓT GŁOWY

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest w dniu 22 kwietnia. W tym roku - po raz 32. Tematem wiodącym tegorocznych obchodów była WODA. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza i Gimnazjum w Pęgowie przygotowały temat bardzo starannie i wielopłaszczyznowo.

Główne obchody, które w pegowskich szkołach odbyły się w dniu 24 kwietnia poprzedziło ogłoszenie konkursów klasowych na: wykonanie makiety, plakatu i napisanie indywidualnego referatu. Pojemny temat "Afrykański krajobraz" dał uczniom możliwość swobodnego poruszania się w zagadnieniu. Plon konkursu został wyeksponowany w szkolnym holu oraz w sali, w której uczniowie zaprezentowali widowisko muzyczno-taneczno-teatralne przeplatane mini referatami o wodzie, źródle życia i Afryce.

Spektakl rozpoczął szkolny chór wykonaniem piosenki "Murzynek Bambo", a zakończył wykonaniem pieśni "PLANETA". Scenka z "Pustyni i w Puszczy" o spragnionym Kali poprzedziła odczytanie krótkich referatów o życiodajnej wodzie. Z kolei wykład o Afryce znalazł się pomiędzy afrykańskimi tańcami a scenką z życia wioski. W finałowej scenie, z udziałem wszystkich młodych aktorów, byliśmy świadkami sprawnie prowadzonych negocjacji między wioskową starszyzną a czarownikiem w kwestii spowodowania opadów deszczu.

Spektakl spuentował zaproszony gość Wiesław Świerzyński, podróżnik, współwłaściciel Safarii w zachodniej Afryce: "może niepotrzebnie wyjeżdżam tak daleko, skoro Afryka jest w Pęgowie?"

scenariusz: Sylwia Górecka - język polski, Dorota Stocka - biologia, Małgorzata Ciechanowicz - geografia, Agnieszka Olak - biologia
akompaniament: Katarzyna Lasek - muzyka
układy taneczne: Atena Smolińska - jezyk angielski
scenografia: Halina Maślej - plastyka

Chcieliśmy jakoś sensownie zaznaczyć swoją obecność w obchodach Dnia Ziemi - mówi Dorota Stocka, współautorka scenariusza. Postanowiliśmy zaprezentować cykl o kontynentach. Inaugurujemy go Afryką, a w następnych latach - kolejne kontynenty w nawiązaniu do wiodącego tematu obchodów.

Ponadto. Od zeszłego roku, przez cały rok trwa w naszej szkole klasowy konkurs "Klasa z klasą". Już mamy za sobą: 1. Warzywa i owoce - zdrowa żywność. Wystawa okazów z własnych ogrodów. 2. Papierosom - NIE! Plakaty różną techniką. 3. Pisanki. Jaja-plakaty. 4. Obecna wystawa "Afrykański krajobraz". Makiety i plakaty. Klasy zbierają punkty z tych konkursów. Najlepszą klasę nagrodzimy na koniec roku.

Romana Obrocka

afrykanskie_tance_d.jpg (42428 bytes)
Afrykańskie tańce w wykonaniu dziewcząt z gimnazjum. Na następną imprezę tancerki przygotowują tańce irlandzkie.

negocjacje_d.jpg (43612 bytes)
Negocjacje. Czy czarownik (Artur Albert) zdradzi wodzowi (Krzysztofowi Albertowi) "zaklęcie na otwarcie nieba"?

wieslaw_swierzynski_d.jpg (34881 bytes)
Wiesław Świerzyński opowiada o swojej afrykańskiej przygodzie i odpowiada na pytania.

makieta_d.jpg (36413 bytes)
Konkursowa praca - makieta "Afrykański krajobraz"

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza
dyrektor - Barbara Syrico
Gimnazjum Publiczne
dyrektor: Wanda Szkop
Pegów, ul. Główna 101
sekretariat: Wioletta Mazur
tel. 310 74 19

Serwis prasowy nr 81
20 maja 2003