HISTORIA MIASTA

kwiecień 2010 

            

 

PRZED 100 LATY PRASA DONOSI
Wyszukane i przetłumaczone przez dr. hab. Janusza Stopyrę

Posłaniec (Bote)
z powiatów Milicz-Żmigród i Trzebnica
Dziennik rejonu Prusic i Obornik
Redakcja, druk i wydawnictwo Hugo Danigel, Prusic, Okr. Wrocław
Wydania: w środy i soboty


środa, 13. kwietnia 1910

Oborniki (Obernigk). Jednorazowe dodatki przyznawane za wierną służbę w kolejnictwie zostają zwiększone. Za 20-letnie zatrudnienie przyznawanych jest 20 marek, za 25-letnie 50 marek, za 30-letnie 60 marek, za 35-letnie 80 marek, za 40-letnie zatrudnienie 100 marek, za 45 letnie 200 marek, a za 50-letnie 300 marek.

Oborniki (Obernigk). Wrocławski Związek Kolejnictwa zamierza zorganizować w tym roku dwie wycieczki do Obornik: 20 kwietnia i 20 października. Ponieważ w każdym z tych spotkań weźmie udział ponad 1000 osób, miasto w tych dniach będzie tętniło życiem.

Oborniki (Obernigk). Marsz długi na 50 km wygrał ponownie znany sportowiec z Pragi, wegetarianin Emmerich Rath. W ten sposób przesunął się na pierwsze miejsce w klasyfikacji naszych chodziarzy. Jest to bowiem już jego czwarte zwycięstwo w tej klasycznej konkurencji, które odniósł pokonując innych sportowców i żołnierzy. Jednocześnie Rath ustanowił nowy rekord w chodzie na 50 km, pokonując całą trasę z pełnym ekwipunkiem w czasie 6,25 godziny. Rath od początku swojej kariery sportowej, tj. od dziesięciu lat, jest zwolennikiem ściśle zdrowego trybu życia. Cały czas pije kawę zbożową Kathreiners, której walory są powszechnie znane. Rath jest o tym przekonany, że dobre wyniki zawdzięcza swojemu zdrowemu trybowi życia.

Prusice (Prausnitz). W poniedziałek, 11. kwietnia 1910 odbyło się otwarte posiedzenie Rady Miejskiej. Na początku przyjęto protokoły komisji rewizyjnej kas miejskich za miesiąc marzec. Z kolei zajęto się pozwoleniem na przyjęcie dostępnych nadwyżek kasy oszczędności. Następnie pozwoleniem na podwyżkę podatku komunalnego. Potem nastąpiła debata nad wnioskiem Towarzystwa Kolei Wąskotorowej w sprawie przewożenia poczty tą koleją oraz debata nad powierzeniem brukowania ulicy Dworcowej kamieniarzowi Ernstowi z Trzebnicy (Trebnitz). Pozwolono także na zwiększenie pensji grabarzowi Rotherowi. Obrady zakończyło sprawozdanie burmistrza Pätzolda z poprzedniej sesji.

Prusice (Prausnitz). Ewangelicki Związek Mężczyzn i Chłopców zorganizował w niedzielę swój wieczór rodzinny, który miał bardzo miły przebieg i spotkał się z dużym zainteresowaniem członków związku. Rozpoczął się piosenką "Sind wir vereint zu guter Stunde", po czym odczytano Balladę "Heinrich der Vogelsteller". Z kolei nauczyciel Mohaupt z Budzicza (Puditsch) miał interesujący, pouczający wykład na temat gwiazd. Mówił o ich powstawaniu, ogólnie o słońcu, jego budowie i znaczeniu dla naszej Ziemi. Przedstawił bogaty materiał liczbowy dotyczący odległości między Ziemia a Słońcem. Pastor Brotzmann podziękował nauczycielowi Mohauptowi za naukowy wykład, który spotkał się z owacją na stojąco. Z kolei przewodniczący przeczytał wiersz Rößlera w gwarze śląskiej, który także wywołał gromki aplauz, gdyż każdy chętnie słucha wierszy w tej gwarze. Z kolei bawił widzów satyryk Werner oraz nauczyciel Wiersig. Ponieważ wieczory rodzinne spotkały się z dobrym przyjęciem publiczności, ma być ich w przyszłości więcej.

Prusice (Prausnitz). Złote wesele obchodził w niedzielę były dzierżawca tutejszej restauracji dworcowej, Robert Schiller wraz ze swoją małżonką, zamieszkałą obecnie w Pawłowie Trzebnickim (Pawellau) w towarzystwie dzieci, wnuków i pozostałych krewnych. Parze jubilatów wręczono nagrodę od Cesarza w wysokości 50 marek.


sobota, 16. kwietnia 1910

Oborniki (Obernigk). Dr Anna Lorenz z Wrocławia swoje godziny przyjęć dla osób cierpiących na choroby zębów będzie miała w każdy piątek od 3 do 6 po południu. Ma ona 16-letni staż, włącznie ze studiami w Instytucie Stomatologicznym profesora Brandta z Berlina. Zna ona sztukę leczenia zębów łącznie z wstawianiem sztucznej szczęki oraz z wypełnieniami.


sobota, 3 kwietnia 1909
Wrocław (Breslau). Na ul. Szczytnickiej (Scheitniger Straße) tramwaj przejechał ok. 4-letniego chłopca, odcinając mu nogi od korpusu. Dziecko wkrótce zmarło na skutek poniesionych obrażeń.

Oborniki (Obernigk). Światło gazowe. We wtorek wieczorem Oborniki rozbłysły światłem gazowym, gdyż po raz pierwszy zapalono latarnie uliczne. To niezwykle piękne oświetlenie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.

Oborniki (Obernigk). Pierwsza trzebnicka abiturientka. W zeszłym tygodniu w gimnazjum przy pl. Teatralnym (Zwinger) we Wrocławiu pod okiem Radcy Szkolnego Prowincji odbył się egzamin dojrzałości z udziałem 10 abiturientek. Z jednym wyjątkiem wszystkie zdały egzamin. Pośród tych ostatnich znalazła się także trzebniczanka, panna Editha Woite, córka majora w stanie spoczynku Woite, wnuczka zmarłego w r. 1866 obornickiego pastora Woite. Jest to pierwsza trzebniczanka, która osiągnęła ten cel.

Oborniki (Obernigk). Obsunięcie się nasypu kolejowego stwierdzono między Obornikami a Skokową. Rewizor kolejowy zauważył w pobliżu Osoli (Ritschedorf) w miejscu, gdzie szyny przebiegają mostkiem nad strumieniem, obluzowanie się mocowań. Od razu zawiadomił Inspektorat Kolejowy w Skokowej. Dyżurnemu ruchu Opitzowi udało się zatrzymać przejeżdżający akurat przez Skokowę pociąg osobowy nr 707 i przekierować go na inny tor. Podczas oględzin okazało się, że w miejscu tym nie tylko obluzowało się mocowanie torów, lecz także obsunął się odcinek ok. 20 m nasypu kolejowego, który ma tam 9 m wysokości. Znalezienie miejsca uszkodzenia ma także o tyle wielkie znaczenie, że przebiega tamtędy podmurowany odpływ ścieków. Możliwe, że w ten sposób pan Opitz zapobiegł wypadkowi. Dyrekcja Kolei z Poznania natychmiast skierowała w to miejsce 50 robotników kolejowych z Rawicza i Bojanowa, którzy teraz pracują dzień i noc, aby zlikwidować szkodę i zabezpieczyć ten odcinek torów. Roboty murarskie mające zabezpieczyć feralne miejsce przed powtórzeniem się podobnego wypadku wykona firma pana Kruppe ze Strupiny (Stroppen). Wydaje się, że obsunięcie się terenu spowodowały ogromne masy wody powstałe z topniejącego śniegu, które podmyły nasyp.

Oborniki (Obernigk). Powódź i podtopienia dróg, mostów, pól i ogrodów miały miejsce także w naszym powiecie i pociągną za sobą duże koszty związane z likwidacją szkód. Szczególnie duże zniszczenia powstały w rejonie koryta Odry i Widawy. Zalane drogi zostały wyłączone z ruchu.

Prusice (Prausnitz). Zgodnie z zarządzeniem Urzędu Miasta Wrocławia z 7. stycznia 1907 roku tegoroczne ferie świąteczne rozpoczynają się w czwartek, 8. kwietnia i potrwają do wtorku, 20. kwietnia.

Prusice (Prausnitz). Targ zwierząt domowych. Na targ zorganizowany w ostatni wtorek przypędzono 29 koni, 519 krów, 93 cielęta, 1088 świń i 6 kóz. Zarówno trzoda chlewna jak i bydło rogate sprzedawało się dobrze, mimo wysokich cen.

Wrocław (Breslau). Przy ul. Traugutta 35 (Klosterstraße) powstało schronisko dla samotnych panien z rodzin mieszczańskich. Założycielami schroniska są prof. dr Gennrich i baronowa von Lüttwitz. Kilka ładnych pokoi, wspólna jadalnia i pokój dzienny, a także biblioteka gwarantują rodzinny wręcz pobyt. Cena za miesiąc pobytu wynosi 35 marek.

Żmigród (Trachenberg). W wyniku przerwania się tamy na stawie Jamnik na Baryczy i jej dopływach znacznie podniósł się poziom wody. Spowodowało to zniszczenia w fabryce cementu w Sicinach (Seitsch). Z warsztatu położonego na tamie zerwana została jedna ściana wraz z fundamentami do głębokości 2 m. Z podtopionego terenu zniknęła także nowa mieszarka do farb, 600 żelaznych płyt, jedna duża rura cementowa oraz formy gipsowe o łącznej wartości kilkuset marek.

Powrót do spisu treści
 PRZED 100 LATY PRASA DONOSI
Wyszukane i przetłumaczone przez dr. hab. Janusza Stopyrę

Posłaniec (Bote)
z powiatów Milicz-Żmigród i Trzebnica
Dziennik rejonu Prusic i Obornik
Redakcja, druk i wydawnictwo Hugo Danigel, Prusice, Okr. Wrocław