HISTORIA MIASTA

styczeń 2010

            

 

PRZED 100 LATY PRASA DONOSI
Wyszukane i przetłumaczone przez dr. hab. Janusza Stopyrę

Posłaniec (Bote)
z powiatów Milicz-Żmigród i Trzebnica
Dziennik rejonu Prusic i Obornik
Redakcja, druk i wydawnictwo Hugo Danigel, Prusic, Okr. Wrocław
Wydania: w środy i soboty

środa, 4. maja 1910

Oborniki (Obernigk)
. Tegoroczne powiatowe święto straży pożarnej w Trzebnicy (Trebnitz), pierwszej z nowych jednostek, obchodzone będzie w niedzielę, 29. maja 1910 w Obornikach. Zaproszenia do poszczególnych oddziałów straży zostały już rozesłane.

Oborniki (Obernigk). W niedzielę obchodzone było u nas święto pierwszego maja. Tego dnia pierwsi wycieczkowicze wyruszyli w trasy. Dla Obornik był to początek sezonu letniego, a zarazem otwarcie sezonu turystycznego. Po raz pierwszy wprowadzone zostały w tym celu dwa dodatkowe pociągi, jeden przed, a drugi po południu. Z powodu złej pogody napływ turystów był poniżej oczekiwań organizatorów, jednak pozostaje nadzieja na szerokie masy turystów w dzień Wniebowstąpienia. Spośród posiadaczy domków wiele trudu poświęcono w tym roku, jak zawsze, nadaniu ogrodom określonego wystroju. Szczególnie ogrodnictwa robią tu dobre wrażenie. Niezwykle piękną ozdobę przygotował na tę okoliczność pocztylion Karsunke, a to za pośrednictwem ośrodka sztuki ogrodów Krauspe. Jest to trąbka pocztyliona otoczona bratkami na długich łodygach, która wkrótce będzie świetnie widoczna na tle czerwonej ściany budynku poczty i zielonego trawnika. Także tereny zielone wokół dworca są w pełni rozkwitu, z pięknymi bukowymi alejkami i rabatkami róż.

Oborniki (Obernigk). Zmieniły się godziny odjazdów pociągów ze stacji Oborniki, a to z powodu wcześniejszego odjazdu porannego pociągu pośpiesznego. Pierwszy pociąg kursujący do Wrocławia w dni robocze odjeżdża o godzinie 4:45, a następne o 5:04, 6:00, 7:36 i 10:27, a po południu w godzinach 1:23, 4:15, 6:52 i 8:32. Podróż do Wrocławia możliwa jest więc teraz w krótszych odstępach czasu.

Oborniki (Obernigk). Żona jednego z właścicieli majątku ze Żmigrodu (Trachenberg) pociągiem przyjeżdżającym do Wrocławia o godzinie 11 chciała udać się do kliniki we Wrocławiu na operację. Już w Obornikach towarzyszący jej mąż miał wątpliwości co do jej dalszej podróży. Pasażerka nie chciała jednak podróży przerywać. Gdy pociąg przejeżdżał przez stację Świniary (Weidenhof), kobieta zmarła w przedziale kolejowym. Ciało kobiety wyjęto tam z pociągu, a firma pogrzebowa przetransportowała je z powrotem do Żmigrodu.

Oborniki (Obernigk). Sąd w Naumburgu podjął ważną uchwałę dla rowerzystów, której obowiązywanie zostało zaaprobowane na terenie całej Rzeszy. Jazda na rowerze pod wpływem alkoholu, nawet wtedy, gdy jego działanie ma tylko nieznaczny wpływ na kierujących, jest wykroczeniem w ruchu drogowym.

Prusice (Prausnitz). Książę Fryderyk Wilhelm z Prus wraz ze swoją narzeczoną, księżną Agatą z Raciborza, w piątek krótko przed godziną 12 przejechali przez nasze miasto. Książęca para udawała się do Poznania celem odwiedzin przewodniczącego komisji zasiedleń dra Gramscha. Sprawował on funkcję radcy w Królewcu, gdy księcia wtajemniczano do spraw związanych z administracja wewnętrzną. U prezydenta Gramscha, u którego goście także mieszkali, zjedzono w piątkowe popołudnie obiad, na który zaproszona także najwyższe władze administracyjne Poznania. W sobotę książę odwiedził kilka osiedli wokół Poznania, a wieczorem kontynuował swą dalszą podróż do Królewca (Königsberg), gdzie chce uczestniczyć w Święcie Muzyki Prus Wschodnich, którego jest sponsorem. Ślub pary książęcej przewidziany jest na początek czerwca w Nowym Pałacu w Poczdamie.

Prusice (Prausnitz). Radca królewskiej Komisji Schlesinger, honorowy obywatel miasta Żmigrodu (Trachenberg) i wieloletni przewodniczący tutejszego kółka rolniczego zmarł w piątek, 29. kwietnia 1910 roku, krótko po osiągnięciu 92. roku życia. Pochowano go w poniedziałek na cmentarzu Żydowskim przy ulicy Lohestraße. Zmarły był synem naszego miasta, osobistością znaną w naszej okolicy, jak również w rejonie Żmigrodu.

Prusice (Prausnitz). Humorzasty miesiąc kwiecień pożegnał się z nami w ostatnią niedzielę, oddając palmę pierwszeństwa miesiącu rozkoszy. Na całą wspaniałość miesiąca maja trudno chyba o lepsze określenie: "Nadszedł miesiąc maj, z drzew robi się gaj, teraz niech ten, kto chce, w domu zostaje". Maj to miesiąc dzieci i nowej miłości. W wierszach opiewany jest jako czas, w którym sama natura świętuje swoje wesele. Porównuje się z nim często młodość człowieka, tak jak mówi Friedrich Schiller: "Maj naszego życia rozkwita tylko raz". Także jednak dla starszych z nas miesiąc maj jest bardzo przyjemny. W tym roku doprowadzi nas on wcześniej niż zwykle do pełni wiosny, i jeśli nie nastąpią nagłe nawroty chłodu, wkrótce rozkwitnie bez. Wtedy kasztany zakwitną pełnią kwiecia, a także róże zachwycą nas swą misterną strukturą i jedynym w swoim rodzaju zapachem.

Prusice (Prausnitz). Jeszcze nie jest dokładnie ustalone, czy podróż balonu Zeppelin z Wiednia do Drezna przebiegać będzie przez Czechy. Być może zostanie ustalone, że przelot nastąpi zamiast przez Czechy, przez Wrocław (Breslau), aby także Wschodnie Niemcy mogły go podziwiać.

Prusice (Prausnitz). Wrocławski targ wełny odbędzie się w 1910 roku w dniach 10. i 11. lipca w hali trzeciej miejskiego targowiska.

Prusice (Prausnitz). Radość z jazdy na rowerze może być tylko wtedy pełna, gdy używa się dobrego roweru, który w ogóle lub prawie w ogóle nie wymaga napraw. Dobrą marką są rowery "Superior". Nowy katalog firmy Hans Hartmann S. A. z Eisenach oferuje, oprócz całego szeregu niedrogich i eleganckich modeli, wszelki ekwipunek dla rowerzystów. Rowery te cieszą się dobrą sławą.


sobota, 7. maja 1910

Oborniki (Obernigk). Badanie kontrolne szczepionych dzieci z Obornik i z Ciecholowic (Zechelwitz) odbędzie się w poniedziałek, 9. maja 1910 roku o godzinie 2 w Obornikach.

Oborniki (Obernigk). Na majstra budowlanego powiatu trzebnickiego na miejsce zmarłego majstra Schollmeyera wybrano majstra Elsnera, który już od dawna był jego zastępcą.

Oborniki (Obernigk). Budowa drogi z Trzebnicy (Trebnitz) do Marcinowa (Groß Martinau) zostanie już wkrótce rozpoczęta. Po tym jak miejscowość Świątniki (Groß Schwundnig) otrzymała długo oczekiwane połączenie drogowe z miastem powiatowym Trzebnicą, także i projekt bardzo potrzebnej szosy z Trzebnicy do Marcinowa doczekać ma się wkrótce realizacji. W zeszła niedzielę, 1. maja 1910 w Marcinowie odbyło się zebranie, podczas którego omawiano te sprawę i postanowiono zarówno o budowie drogi do Trzebnicy, jak i dróg wiejskich. Koszty, jakie w związku z tym poniesie gmina, szacuje się na sumę od 70 000 do 80 000 marek, jednak oczekuje się pomocy ze strony powiatu.

Oborniki (Obernigk). Smutny koniec spotkał w nocy ze środy na czwartek, 5. maja 1910 roku, rosłego jelenia. W czwartek rano na polu uprawy szparagów rolnika Köbischa pracownik zajmujący się sztuką ogrodów Peuckert znalazł nieżywego jelenia. Ogrodnik Peuckert zwołał okolicznych mieszkańców i wszyscy podziwiali to okazałe zwierzę. Ogrodnik złożył stosowny meldunek na ręce leśniczego Siegerta, który sądząc, że ma do czynienia z przechwałkami myśliwych, dopiero po dłuższych namowach zdecydował się przyjechać na miejsce. Stwierdził, że jeleń musiał był przybyć tam z rewiru wilczyńskiego przez Kassenberg, po czym przeskoczył przez wysoki druciany płot zagrody dra Köbischa. Zwierzę musiało następnie coś przestraszyć, gdyż od razu zawróciło i z taką siłą uderzyło w płot, że złamało sobie kark. Waga jelenia wynosiła 180 kg.

Oborniki (Obernigk). Nowy dom wypoczynkowy "Waldfrieden" należący do miejsc wypoczynkowych wrocławskich urzędników i położony pośród ich budynków pod lasem już przygotował się do przyjęcia kuracjuszy. Wyposażenie domu jest bardzo dobre. Wszystkie pokoje mają balkony. Pobyt w ośrodku jest bardzo przyjemny ze względu na wysokie położenie działki i pobliski las. Znajdą w nim wypoczynek nie tylko urzędnicy, lecz także wszyscy chętni i to po umiarkowanych cenach. Dom prowadzi nauczycielka Kopp.

Oborniki (Obernigk). Przelot balonu Zeppelin do Wiednia, którego powrót prawdopodobnie nastąpi trasą przez Racibórz (Ratibor) i Wrocław (Breslau) przewidziany jest na drugi tydzień czerwca.

Oborniki (Obernigk). Ze wszystkich stron Rzeszy nadchodzą wiadomości o przelocie Komety Halleya. Nawet przy użyciu lornetki polowej można było namierzyć na niebie ogon komety. Kometa z dnia na dzień zwiększa swoje wymiary, tak więc za około 3 tygodnie będzie ją już można oglądać gołym okiem.

Prusice (Prausnitz). Nasz następca tronu obchodził wczoraj, w piątek, 6 maja 1910 roku swoje 28. urodziny. Z tej okazji na wszystkich budowlach publicznych pojawiły się flagi państwowe.

Prusice (Prausnitz). Bractwo Kurkowe odbyło swoje zebranie w czwartek, 5. maja 1910 roku wieczorem. Ze względu na śmierć dotychczasowego kapitana, fabrykanta Ottona Roennefahrta, podczas zebrania zostały przeprowadzone wybory zarządu. Wybrano rzeźnika Seidla na kapitana, a rzeźnika Wernera na jego zastępcę, nauczyciela Lorenza na protokolanta, a krawca Rozetza na zastępcę protokolanta. Przyjęto także postanowienie w sprawie zawodów strzeleckich, które mają odbyć się w zielone świątki.

Prusice (Prausnitz). Ferie na zielone świątki odbędą się w całym kraju w tym samym czasie, a mianowicie od 14. do 19. maja 1910.

Prusice (Prausnitz). Począwszy od dzisiaj aż do 1. października wszystkie sklepy otwarte będą w soboty do godziny 10 wieczorem.

Prusice (Prausnitz). Dziś o godzinie 8. wieczorem odbędzie się w sali hotelu "U Cesarza Niemiec" wykład ze slajdami. Slajdy przedstawiają sceny biblijne oraz sceny z historii Rzeszy.

Prusice (Prausnitz). Miesiąc rozkoszy maj rozpoczął się pogodą listopadową, z dotkliwym zimnem, oberwaniami chmury i przelotnymi opadami śniegu. Z Trewiru donoszą, że nocne przymrozki wyrządziły szkody w plantacjach winorośli i drzew owocowych. Wczesne kartofle zmarzły. Donoszą także o niepogodzie z Wiednia: z powodu trwającego od ok. 36 godzin oberwania chmury panuje tam poważne zagrożenie powodziowe. Ze wszystkich stron kraju donoszą o gwałtownym wzroście stanu rzek. Z rejonu Salzburga, Vorarlbergu i z północnego Tyrolu, z gór Rudaw i Karkonoszy nadchodzą meldunki o gwałtownych opadach śniegu i spadku temperatury do zera. Pogodę w Zurychu ilustruje notatka mówiąca o trwającej tam od dwóch dni nawałnicy, której towarzyszy spadek temperatury do 5 stopni poniżej zera. Cała wschodnia Szwajcaria wraz z dolinami zasypana jest śniegiem.

Prusice (Prausnitz). Tegoroczne jesienne ćwiczenia piątego korpusu odbędą się przypuszczalnie na Dolnym i Środkowym Śląsku oraz w kilku nadgranicznych powiatach okręgu poznańskiego, m. in. w powiatach Rawicz i Gostyń.

Prusice (Prausnitz). Tegoroczna Królewska Loteria w Berlinie będzie dnia 1. czerwca 1910 roku obchodzić 100. rocznicę swego istnienia.

Prusice (Prausnitz). Zgodnie z ostatnim postanowieniem sądu w razie, gdy służąca zejdzie do piwnicy bez światła i jej się cos stanie, za uszczerbek na zdrowiu odpowiadają właściciele posesji.

Prusice (Prausnitz). Lipska Gazeta Pszczelarska oferuje nagrodę 1000 marek za wynalezienie skutecznego środka, który mógłby pomóc policji w odróżnianiu sztucznego miodu od prawdziwego.

Prusice (Prausnitz). W roku 1908 wykonano w państwie pruskim 10 wyroków śmierci, w tym na 9 mężczyznach i 1 kobiecie.

Rościsławice (Riemberg). Pastor Halm obchodził w ostatnia niedziele, 1. maja 1910 roku swoją 25. rocznicę objęcia urzędu. Nadleśniczy Hanff przekazał gratulacje wrocławskiego magistratu i parafii. Nauczyciel Klose gratulował w imieniu chóru kościelnego. Uroczystość zakończył wieczorek towarzyski.

Prusice (Prausnitz). "Chroniczne dolegliwości jelit, powszechna dolegliwość współczesnego człowieka, jej wpływ na wszystkie funkcje organizmu wraz z leczeniem" (dr Paczkowski, Wyd. Edmund Demme Lipsk). Zaparcia i zatwardzenie to najczęstsze dolegliwości, które ze względu na zanieczyszczenie krwi wywołują choroby wątroby, płuc, serca, oczu i uszu, podagrę, reumatyzm, cukrzycę, choroby nerek, hemoroidy i in. Podobnie choroby żołądka mają swe źródło w zakłóceniach w perystaltyce jelit. Wyżej wymienione choroby można wyleczyć tylko wówczas, gdy złogi prowadzące do zanieczyszczenia krwi zostaną usunięte z organizmu.


środa, 11. maja 1910

Oborniki (Obernigk). Podczas ostatniego posiedzenia Związku Nauczycielstwa nauczyciel Galisch z Obornik miał referat nt. wychowania obywatelskiego, nauczyciel Poetsch z Wilczyna o sztuce życia, a nauczyciel Wolheim z Kuraszkowa (Karoschke) o nauczaniu czytania z punktu widzenia psychologii. Kolejne zebranie, podczas którego referat wygłosi nauczyciel Knörig odbędzie się w Psarach (Hünern).


Oborniki (Obernigk). Święto Wniebowstąpienia nie spełniło oczekiwań oborniczan co do wzmożonego ruchu turystycznego w miejscowości i jej okolicach, podobnie jak ostatnia niedziela, a wszystko z powodu niepogody. Lokal na terenie "Syreny" (Sitten) został jednak otwarty i wraz ze swymi nowymi urządzeniami technicznymi i nowym oświetleniem oferuje kuracjuszom miły pobyt. Nowy właściciel Scholz zapewnia, że sprosta wymaganiom wszystkich swoich gości.

Oborniki (Obernigk). Hodowca drobiu z okolic Obornik posiada kaczora, któremu najwyraźniej nie wystarczy liczba towarzyszących mu kaczek. Kaczor interesuje się ponadto pewną tuczną gęsią, a także odbiera chleb sąsiadującemu z nim kogutowi. W ten sposób stawia pod znakiem zapytania cały system darwinowski.

Oborniki (Obernigk). Pewien okoliczny hodowca pszczół doglądając swojej pasieki przygotował sobie wodę z cukrem. Przez pomyłkę wykąpała się w niej jego starsza córka, która właśnie miała przyjąć swego narzeczonego. Teraz uprawnione byłoby skierowane pod jej adresem sformułowanie "słodka narzeczona".

Oborniki (Obernigk). W niemieckiej branży budowlanej liczba miejscowości, w których przedsiębiorcy budowlani doszli do jakiegokolwiek porozumienia, zwiększyła się. Doszło do niego np. krótko przed świętem Wniebowstąpienia we Frankfurcie nad Odrą. W Karlsruhe zaś robotnicy budowlani, których zlokautowano, wyszli na ulicę z hasłami postulującymi ich ponowne zatrudnienie i kontynuowanie rozpoczętych prac. W sporze między przedsiębiorcami budowlanymi, a pracownikami pośredniczył magistrat w Monachium.

Prusice (Prausnitz). Kasa ewangelickiego sierocińca i schroniska w Prusicach zakończyła miesiąc kwiecień na plusie. Jako przychody zaksięgowano m. in. dotacje do kosztów wychowania i pielęgnacji oraz czynsz, zaś do rozchodów zaliczono koszty poniesione na wychowanie pensjonariuszy, a także pokrycie deficytu z roku ubiegłego.

Prusice (Prausnitz). Tutejsza ochotnicza straż pożarna odbyła w poniedziałek, 9. maja 1910 w sali hotelu "U Cesarza Niemiec" zebranie, na które przybyło 44 członków straży. Burmistrz Pätzold otworzył posiedzenie trzykrotnym okrzykiem na cześć cesarza. Nauczyciel Lorenz miał z kolei wykład na temat dotychczasowej działalności straży. Liczy ona sobie obecnie 70 członków, z tego 40 aktywnych i 30 nieaktywnych. Jest także nadzieja na przyjęcie nowych członków. Nauczyciel Lorenz nadmienił także o możliwości objęcia strażaków ubezpieczeniem wypadkowym. Ogniomistrz Vater złożył sprawozdanie na temat odbytych dotychczas 11 ćwiczeń, w których brało udział przeciętnie 26 strażaków. 10 spośród tych ćwiczeń objęło musztrę, 8 ćwiczenia z drabiną, a 3 z sikawką. Prałat Paul wygłosił z kolei wykład na temat środków ostrożności związanych z ochroną przeciwpożarową i gaszeniem pożarów przed 500 laty. Domy zbudowane były wówczas z drewna i miały paleniska z otwartym ogniem. Ich głównym oświetleniem były łuczywa smolne, a tylko najbogatszych stać było na luksus światła z łojówki. Oczywiście przepisy przeciwpożarowe były wówczas bardzo ostre. Kto nieostrożnie obchodził się z ogniem lub spowodował pożar, karany był grzywną lub więzieniem. W Prusicach był więc wtedy pręgierz. Prałat Paul opowiadał także o ówczesnych ojcach miasta, władzach samorządowych i przedstawicielach cechów, którzy wspólnie z burmistrzem kierowali wówczas lokalnymi sprawami. Także o mieszkańcach, których nękały pożary, stąd też cieszyli się, gdy straż założono. Z kolei odbyły się wewnętrzne wybory: na drugiego ogniomistrza wybrano sekretarza Gampera, rzeźnika Wernera na starszego strażaka i sikawkowego, a mistrza Garicha na obsługującego drabiny hakowe. Z kolei burmistrz Pätzold przyjął do wiadomości zaproszenie na powiatowe zgromadzenie straży pożarnych, jakie odbyć ma się dnia 29. maja 1910 roku w Obornikach.

Prusice (Prausnitz). Prusice wzbogaciły się ostatnio o nowe numery telefoniczne. Numer 20 otrzymało ostatnio Dominium Gürkwitz, numer 21 dr Unglaube, praktyka lekarska, ul Żmigrodzka 49/50 (z którego to numeru można połączyć się poprzez nr 4 z kupcem Boyem), numer 22 otrzymał dr n. med. Max Fischer, zamieszkały Schloßstraße 91.

Prusice (Prausnitz). Tutejszy cech pracowników pożarnictwa zorganizował w sobotni wieczór w sali hotelu "Pod złotym słońcem" wieczorek taneczny, który cieszył się dużym powodzeniem pośród zrzeszonych członków. Tańczono do białego rana.

Prusice (Prausnitz). "Zdobyć majątek - zarobić pieniądze" (Wyd. Emil Abigt, Wiesbaden). Książeczka ta głosi pogląd, że recepty na wzbogacenie się nie ma. Najwięksi milionerzy dorobili się swoich fortun przez mrówczą pracę, pilność, oszczędność i inteligencję, a ich tajemnicą jest właściwe wykorzystanie wszystkich nadarzających się okazji do zarabiania pieniędzy. Opisywana książka sprzedana została w Anglii i Ameryce w liczbie 200 000 egzemplarzy.

Prusice (Prausnitz). Wydawnictwo Georg Brieger ze Świdnicy wydało kolorową mapę gór Izerskich i Karkonoszy, która bardziej uwypukla drogi i szlaki turystyczne, a mniej zarys gór. Kolorowo zaznaczone są także schroniska. Ukazała się również podobna mapa okolic Kotliny Kłodzkiej.

Oborniki (Obernigk). Wiadomości Urzędu Stanu Cywilnego w Obornikach: narodziny: córka u krawca Sonnabenda, córka u wiejskiego listonosza Kleinotha, syn u robotnika budowlanego Grünberga, syn u właściciela majątku Putzke, syn u robotnika Keila, córka u służącego Pisternicka, córka u lekarza Seidla. Małżeństwo zawarli: strażak Max Brettschneider i Emma Bittner. Zmarli: rencista Kaspar Radeiczek, 54 lata.


sobota, 14. maja 1910

Oborniki (Obernigk). Zielone Świątki, najmilsze święto, wreszcie nadeszły, a wraz z nimi piękna pogoda. Oby tylko na długo, aby w ciągu świątecznych dni nawet typowy mieszczuch mógł wyjechać na łono natury i odświeżyć ducha i ciało. Nasi restauratorzy i hotelarze zrobili wszystko, aby przyjezdnym jak najbardziej umilić pobyt. Przygotowali się na duży napływ gości, oby nie na darmo.

Oborniki (Obernigk). Cesarskie manewry roku 1911 mają przebiegać z udziałem korpusów 5. i 6 oraz oddziałów saksońskich. Manewry rozpoczną długie przemarsze wojsk.

Oborniki (Obernigk). Okres ochronny dla bażantów rozpocznie się w tym roku w środę, 18. maja, a dla pozostałych ptaków podlegających ochronie od 1. czerwca.

Prusice (Prausnitz). Tegoroczny synod powiatowy odbędzie się dnia 26. maja 1910 roku w kościele ewangelickim w Sułowie (Sulau).

Prusice (Prausnitz). Tutejszy Związek Kombatantów udał się w czwartkowe popołudnie w liczbie 60 osób kolejką wąskotorową do Trzebnicy na pogrzeb jednego ze swoich członków, rencisty Heinricha Webera.

Prusice (Prausnitz). Tutejszy cotygodniowy targ czynny będzie w najbliższą środę, 18. maja 1910 od godziny 6. rano. Przeprowadzona w zeszłym tygodniu na targowisku kontrola masła nie wykazała odstępstw od norm.

Prusice (Prausnitz). Czy droga z Marcinowa (Groß Märtinau) będzie przebiegała prosto do Trzebnicy (Trebnitz), zależy od tego, czy miasto Trzebnica dostarczy odpowiednią pomoc. W przeciwnym wypadku planowane jest dołączenie drogi prowadzącej z Marcinowa do trasy prowadzącej z Prusic do Trzebnicy na wysokości Nowego Dworu (Neuhof) lub Małuszyna (Maluschütz).

Prusice (Prausnitz). Co roku przepijamy ni mniej ni więcej tylko 3 miliony marek! Jest to dwa razy tyle, ile wydaje się rokrocznie na wojsko lądowe i marynarkę wojenną razem wzięte. Inne kraje, jak Francja, Belgia, Rosja wydają rocznie jeszcze więcej na napoje alkoholowe.

Trzebnica (Trebnitz). W dzień Wniebowstąpienia pod osłoną deszczu nastąpiło włamanie do wieży widokowej w lesie bukowym. Włamywacze weszli do środka przez okno zbijając szybę. Opróżnili kasę, w której było 30 marek i większa liczba znaczków pocztowych. Próbowali także naruszyć automaty do gry, jednak nie udało im się to. Wypili też kilka likierów, które ze znawstwem wybrali, ukradli budzik i oddalili się w nieznanym kierunku. Jak dotąd nie ustalono ich tożsamości.

Prusice (Prausnitz). "Jak się odmłodzić w wieku 60 lat" (książka autorstwa Horace Fletscher, tłumaczenie niemieckie Juliusza Müllera. Wydawnictwo Edmund Demme Lipsk). Autor pisze: "Gdy miałem 40 lat, miałem już siwe włosy, moja waga wynosiła 194 funty, a było to o około 50 kg więcej, niż wskazywałby na to mój wzrost. Co 6 miesięcy chorowałem na ciężką grypę. Miałem kłopoty z trawieniem i cierpiałem na syndrom chronicznego zmęczenia." Książeczka odpowiada na pytanie, jak autor odmłodził się i odzyskał dawną świeżość.


środa, 18. maja 1910

Oborniki (Obernigk). Ruch turystyczny na Zielone Świątki był nadzwyczaj duży. Kolej sprzedała podczas wszystkich dni świątecznych 1500 biletów do Obornik. Goście przybywali także wozami, rowerami oraz pieszo. W każdy ze świątecznych dni odwiedziło Oborniki około 4000 osób. Całe grupy zwiedzały okoliczne miejscowości, jak Kuraszków (Karoschke), Siemianice (Schimmelwitz), Wilczyn (Heidewilxen), Rościsławice (Riemberg). Ustawiono strzelnice, karuzele i huśtawki, które cieszyły się dużym powodzeniem, stąd też dawało to obraz tętniącej życiem miejscowości. Również ogrody i las wokół "Syreny" (Sitten) pełne były wycieczkowiczów. Niestety pojawiły się także nieobyczajne zajścia związane ze zrywaniem świeżych kwiatów. Obserwowano również, że dorośli kazali dzieciom przynosić sobie np. przedmioty wiszące na drzewach, czy położone na trawnikach, nie bacząc przy tym, że "przy okazji" oberwana została cała gałąź. Oględziny dróg i wagonów kolejowych wskazywały zaś na to, że uzyskanych w ten sposób łupów szybko się pozbywano, nie myśląc przy tym, jakie szkody wyrządza się naszej naturze.

Oborniki (Obernigk). Zmarła Pani Angela pozostawiła tutejszemu kościołowi ewangelickiemu oprócz datków w wysokości 500, 1000, 4000 i 5000 marek także kapitał z zastrzeżeniem, aby za odsetki pielęgnowano jej grób. Po upływie przewidzianego w ustawie czasu cała suma przypadnie kościołowi.

Oborniki (Obernigk). Ochotnicza Straż Pożarna jest obecnie w fazie przygotowań do niedzieli, 29. maja 1910, kiedy to w Obornikach odbędzie się zjazd okolicznych jednostek straży pożarnych. Oby tylko dopisała pogoda!

Oborniki (Obernigk). Przed gospodą w Kowalach (Kawallen) w czwartek wieczorem o godzinie 10 wieczorem zraniono konia. Właściciel majątku Kuraszków (Karoschke) woził w ciągu dnia drewno na budowę, a wracając do domu zatrzymał się przed gospodą na krótki odpoczynek. Gdy wrócił, koń nagle padł na ziemię i okazało się, że wyszły mu wnętrzności. Miał dużą ranę i musiano go dobić. Przypuszcza się, że mamy tu do czynienia z aktem wandalizmu, może jednak także wchodzić w rachubę niedbalstwo innego woźnicy, gdyż, jak donoszą, w pobliżu stawu zatrzymał się wóz, którego dyszel być może myto z krwi. Nie jest więc wykluczone, że woźnica wjechał poszkodowanemu koniowi dyszlem w korpus, po czym pośpiesznie zbiegł z miejsca wypadku.

Oborniki (Obernigk). Dobrze znany wszystkim podróżującym koleją dworcowy portier ma się od teraz nazywać 'odźwierny'.

Oborniki (Obernigk). Z wielu obszarów Dolnego i Środkowego Śląska donoszą o wielkich szkodach, jakie wyrządziło sobotnie oberwanie chmury. Liczne domy spłonęły na skutek uderzenia pioruna. Trzy osoby zmarły, wiele zostało sparaliżowanych.

Prusice (Prausnitz). Przypadające na trzecie święto Zielonych Świątek zawody strzeleckie odbyły się jak co roku. Przed wymarszem pochodu zorganizowano przed domem szewca Dimke koncert orkiestry Woitschka, która przygrywała potem w ciągu całego święta. Po koncercie nastąpił pochód. Po odebraniu flagi od rzeźnika Seidla pochód zatrzymał się przed ratuszem, aby zaprosić do przemarszu gości honorowych. Piekarzowi Augustowi i dekarzowi Schneiderowi wręczono okolicznościowe medale z okazji 25-lecia przynależności do bractwa. Z tej okazji wzniesiono także trzykrotny wiwat na cześć jubilatów. Następnie pochód udał się w kierunku centrum obchodów, gdzie wygłoszono kilka przemówień i wielokrotnie wiwatowano. Wówczas rozpoczęto zawody i plac strzelecki rozbrzmiewał gwarem rozmów i śpiewów, wzmagającym się z godziny na godzinę, do czego przyczyniła się także piękna pogoda. Pojawiło się bardzo wielu przyjezdnych. Tytuł króla kurkowego zdobył właściciel gospody Feuerstein. Wyróżnieni zostali także stolarz Stephan i mechanik Matzke. Medal ufundowany przez burmistrza Miemietza zdobył kupiec Steinert. Po zakończeniu zawodów i dekoracji zwycięzców nastąpił kolejny przemarsz. Święto zakończył pogodny wieczór w siedzibie bractwa.

Prusice (Prausnitz). Święto Patriotyczne w szkole odbyło się z okazji 100-lecia śmierci królowej Luizy (19. lipca 1910). Zgodnie z zarządzeniem Królewskiego Ministerstwa wszystkie szkoły winny uroczyście obchodzić to święto.

Prusice (Prausnitz). We wtorek, 17. maja 1910 roku do Oleśnicy przybyli Następca Tronu wraz z narzeczoną, aby odbyć dłuższy pobyt w domu myśliwskim w Ligotce (Klein Ellguth), podczas którego książę ma uczestniczyć w nagonce na kozły. Także podczas święta 50-lecia ósmego pułku, któremu szefuje następczyni tronu, para książęca będzie obecna. Także w trzeci dzień Zielonych Świątek książę Fryderyk August z Saksonii oczekiwany jest na kilkudniowy pobyt z dziećmi w Szczodrem (Sibyllenort). Ponadto w czwartek, 10. maja 1910 król z Wirtembergii udał się na 8-dniowe polowanie do Karlsruhe na Górnym Śląsku. Także Wielki Książę Saksonii i Weimaru przybył z małżonką do pałacu Henrykowie (Heinrichau).

Prusice (Prausnitz). Balon "Windsbraut", który w niedzielę, 15. maja 1910 o godzinie 8 rano był nad Wrocławiem, około godziny 10 przelatywał nad naszym miastem. Wylądował o godzinie 8 wieczorem w pobliżu Bojanowa.

Prusice (Prausnitz). Śląskie święto gimnastyczne 372 śląskich klubów gimnastycznych obchodzone będzie dnia 26. czerwca 1910 roku na górze Kolbeberg w pobliżu Dzietrzychowic (Dittersbach) pod Wałbrzychem. Przed południem odbędą się imprezy ludowe, o godzinie 12 w południe przeciąganie liny, po czym zorganizowano obiad w różnych lokalach w Dzietrzychowicach. O godzinie 3 po południu nastąpić ma wymarsz w kierunku Reimsbachtal w stronę młyna. Stamtąd odbędą się wycieczki do Hornschloss, Langen Berg i in. O godzinie 7 nastąpi ogłoszenie wyników i dekoracja zwycięzców. Na godzinę 8 wieczorem przewidziany jest powrót pociągiem.

Trzebnica (Trebnitz). Podczas wyborów do zboru synagogi, które odbyły się w środę, 11. maja 1910 pod nadzorem burmistrza Scholza, wybrano Adolfa Neumanna, Wilhelma Durra i Józefa Borinskiego. Na reprezentantów wybrano panów radcę prawnego Laskera, Philippa Verdaßa, S. Kurnika, Maxa Ittmanna, aptekarza Proskauera i dra Freuthala z Kuźniczyska (Groß Hammer). Na zastępców - właściciela majątku Sachsa z Suchej Wielkiej (Groß Zauche), właściciela majątku Sachsa z Pęgowa (Hennigsdorf) oraz dra Löwensteina z Obornik.


sobota, 21. maja 1910

Oborniki (Obernigk). Podczas Zebrania Zarządu Powiatu w Trzebnicy, jakie dobyło się dnia 31. marca 1910, postanowiono m. in o sprawdzeniu ważności wyborów do Rady Powiatu w kilku okręgach wyborczych, ubezpieczenie powiatu trzebnickiego w związku z budową domów i dróg zabezpieczające przed ewentualnymi roszczeniami o odszkodowanie, zwiększenie dodatku mieszkaniowego dla urzędników powiatu trzebnickiego, zwiększenie ryczałtu dla personelu biurowego powiatu, przyznanie dotacji na tzw. 'chorego powiatu' dla kongregacji zakonu św. Karola Boromeusza z Trzebnicy, ustalenie budżetu powiatu na rok 1910, przyznanie dotacji na cele archiwalne, sprzedanie terenu zapisanego w księdze wieczystej nr 55 w Piotrkowiczkach (Peterwitz), wniosek o ulgi podatkowe w związku z budową drogi z Brzeźna (Groß Breesen) do Skokowej (Gellendorf), a także przeznaczenie środków na remont dróg.

Oborniki (Obernigk). Asystent kolejowy Jendrischock przeniesiony został z Obornik do Złotoryi (Goldberg).

Oborniki (Obernigk). Dróżnikowi Jabischowi z Zajączkowa (Haasenau) przyznano powszechne odznaczenie honorowe.

Oborniki (Obernigk). Z zamierzeniem zniesienia szabli kawalerzystów wiąże się zastąpienie jej bardziej poręczna bronią przyczepianą z boku do siodła. Zmianę tę można postrzegać w ramach panującej obecnie ogólnej tendencji, gdyż również sztylet oficerski ma zostać zastąpiony przez poręczniejszą broń. Sztylet zamierza się jednak wprowadzić dla marynarzy Marynarki Wojennej.

Oborniki (Obernigk). Okres obowiązywania dokumentów przewozu, które wkrótce tracą ważność, przedłuża się do dnia 31. grudnia 1911.

Oborniki (Obernigk). Dla potrzeb krajowego obrotu pocztowego zamierza się wprowadzić pocztowe kartki identyfikacyjne, które służyć mają do tego, aby przy odbiorze przesyłek unikać pomyłek. Karty te służyć mają jako w pełni obowiązujący dokument identyfikujący osobę przy okienku pocztowym. W razie przesyłek do osób nieznanych listonoszowi niepotrzebne będzie potwierdzanie tożsamości przez hotelarza albo przez inną znana osobę. Karty te mają mieć zdjęcie oraz własnoręczny podpis posiadacza. Wystawienie ma kosztować 50 fenigów. Wnioski o wystawienie składać należy w urzędach pocztowych załączając niezbyt ciemne zdjęcie formatu wizytowego. Osoby nieznane poczcie winny poprosić o potwierdzenie swojej tożsamości przez innych. Karty mają być ważne rok od daty wystawienia. Jeżeli w czasie tego okresu wystąpią jednak zmiany w wyglądzie osoby lub w jej danych, kartę należy wymienić już przed upływem ważności. Karty wydane w Niemczech mają być ważne także na terenie Afryki Południowo-Zachodniej, w Austrii, Belgii, Danii, Luksemburgu, Norwegii, Szwecji i Szwajcarii.

Prusice (Prausnitz). Książę Hatzfeld ze Żmigrodu przybrał we wtorek, 17. maja 1910 po raz trzeci tytuł króla kurkowego.

Prusice (Prausnitz). Starosta powiatowy Grolman wrócił właśnie z urlopu i przejął już kierowanie swoim urzędem.

Prusice (Prausnitz). W piątkowe przedpołudnie o godzinie 8 pastor Brotzmann wmurował kamień węgielny pod budowę nowego kościoła. W uroczystości uczestniczył także podmajstrzy Wicke, budowlany Vater oraz kierownik budowy Heinrich. Obyśmy równie szybko mogli napisać o jej zakończeniu.

Prusice (Prausnitz). Ze względu na pogrzeb króla Eduarda z Anglii na budynku Sądu Okręgowego obniżono flagi do połowy masztów.

Prusice (Prausnitz). Zakończyły się ferie zielonoświątkowe i po tym jak rozpoczęła się nauka w seminarium nauczycielskim i obu szkołach podstawowych, rozpocznie się ona jutro także w Zawodowej Szkole Średniej.

Prusice (Prausnitz). W nocy ze środy na czwartek, 19. maja 1910 roku Ziemia przeszła przez ogon komety, lecz nikt tego wydarzenia nie zauważył. Nie nastąpił także koniec świata, jak niektórzy nieco strachliwsi przewidywali. W czwartek rano wielu udało się za miasto, inni wspięli się na dachy, aby oglądać to ciekawe zjawisko. Niestety, wszyscy musieli wrócić do domu rozczarowani. Od dzisiejszej soboty kometa ma być widoczna na niebie i ma wyglądać jak gwiazda. Warunkiem jest bezchmurne niebo. Czasookresy, w jakich kometa będzie widoczna, mają być coraz dłuższe. Dziś wieczorem kometa wzejdzie o godzinie 10:15.

Prusice (Prausnitz). Męski Klub Gimnastyczny "Gut Heil" odbywał w czwartkowy wieczór w ogrodzie Vogta swe okresowe zebranie, podczas którego, po załatwieniu innych spraw klubowych, postanowiono odbyć wycieczkę przez las miejski z Kaszyc Milickich (Herrnkaschütz) do Kaszyc Wielkich (Groß Kaschütz) i tam świętować w gospodzie Scholza. Rocznicę założenia klubu postanowiono obchodzić w którąś z niedziel w okresie od 26. czerwca do 10. lipca w ogrodzie Vogta. Po południu odbyć ma się koncert i pokazy gimnastyczne w ogrodzie Feuersteina. Imprezę zakończyć ma bal w sali Babatza. Oby tylko dopisała pogoda.

Prusice (Prausnitz). Związek Kombatantów ze Żmigrodu (Trachenberg) odbył krótkie zebranie w hotelu Niemieckim w Żmigrodzie. Na zebranie przysłały swoich przedstawicieli oddziały związku z okolicznych miejscowości. Przewodniczący Nischkowsky otworzył obrady przemową i okrzykiem na cześć cesarza składając jednocześnie sprawozdanie roczne, z którego wynika wzrost liczby członków, chociaż jeden z oddziałów odłączył się ze związku. Według danych "Gazety Żmigrodzkiej" (Trachenberger Zeitung) kasa związku wykazuje obecnie 22,92 marek na plusie. Rachunek został sprawdzony przez rewizora kasowego Kahla, który potwierdził, że został on sporządzony poprawnie. Wiązało się to z udzieleniem kasjerowi absolutorium. Od Niemieckiego Związku Kombatantów oddział otrzymał wsparcie w wysokości 9000 marek, co stanowi mniej więcej 9-krotną wartość składek. Podczas zebrania wypowiedziano się negatywnie w sprawie połączenia oddziałów milickiego i żmigrodzkiego związku z powodu zbyt wielkiej przestrzeni zajmowanej przez te powiaty. Na sierocińce dla dzieci poległych żołnierzy przeznaczono 20 marek. Dalsze pertraktacje dotyczyły utrzymania sierocińców oraz wsparcia interesów kasy Niemieckiego Związku Kombatantów. Na koniec zaproszono zebranych na poświęcenie sztandaru żmigrodzkiego oddziału związku, jakie odbędzie się 3 lipca 1910.


środa, 25. maja 1910

Wielka Lipa (Groß Leipe). W sobotę, 21. maja 1910 wieczorem rzeźnikowi z Wielkiej Lipy skradziono z magazynu mięsa duży kawałek szynki.

Oborniki (Obernigk). Na pierwszy Zjazd Oddziałów Straży Pożarnych Powiatu Trzebnickiego, który odbędzie się dnia 29. maja 1910 roku o godz. 12:30 w południe w hotelu "Bellevue" w Obornikach rozesłano zaproszenia z programem obrad. Znalazł się na nim m. in. wybór delegacji na kolejny zjazd, polecenie ubezpieczenia się od roszczeń w sprawie zwrotu mienia, zorganizowanie ćwiczeń dla sikawkowych, sprowadzenie aparatów do sprawdzania sikawek i węży. W przeddzień zjazdu zgodnie z przepisami prawa odbędzie się o godzinie 8 wieczorem zebranie wstępne. Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze.

Oborniki (Obernigk). W wielkim napięciu oczekiwano przybycia komety Halleya. Z punktów obserwacyjnych w lesie wokół 'Syreny' ('Sitten'), w Kuraszkowie (Karoschke) oraz na Gnieźdźcu zebrało się wiele osób. Czas skracano sobie muzykowaniem na harmonijce ustnej i opowiadano sobie dowcipy. O godzinie 2 w nocy zaczęła się wznosić łuna wschodzącego słońca, podczas gdy na przeciwległym nieboskłonie księżyc zaczął zachodzić za chmury. Całe to czekanie było jednak daremne i z wielkim rozczarowaniem wszyscy poszli do domu. Z nasypu kolejowego oraz z punktów obserwacyjnych w lesie wokół 'Syreny' w sobotni wieczór można było kometę jednak zobaczyć gołym okiem po stronie zachodniej. Widoczna była do około godziny 10. Obserwować można ją było także w wieczór niedzielny, lecz obserwacje były trudne z powodu mocno świecącego księżyca.

Oborniki (Obernigk). Majątek Zajączków (Haasenau) należący obecnie do P. Probsta, został ostatnio sprzedany panu Chorusowi z Wrocławia.

Oborniki (Obernigk). Każdy wiejski listonosz, a także osoba prowadząca punkt pocztowy winna zgodnie z przepisami prowadzić księgę zleceń, w której winna odnotowywać przekazy pocztowe i przesyłki wartościowe. Zdając przesyłkę powinno się upewnić, czy została ona zaksięgowana. Księgowanie jest ważne, ponieważ od momentu zaksięgowania poczta przejmuje odpowiedzialność za przesyłkę.

Prusice (Prausnitz). W zeszłą niedzielę, 22. maja 1910 po południu prusicka grupa Katolickiego Związku Ludowego odbyła w sali Babatza zebranie, które cieszyło się licznym udziałem jego członków, również kobiet. Prałat Paul serdecznie powitał wszystkich zebranych, szczególnie księdza Reichela ze Żmigrodu (Trachenberg), który przybył mimo swoich licznych obowiązków. Głos zabrał przewodnik chóru Lorenz wygłaszając wykład, który miał być manifestem przeciw literaturze niższych lotów. Żaden wiek ani stan nie jest wolny od nieobyczajnych tematów. Trwający trzy czwarte godziny wykład zakończył się aplauzem publiczności. Prałat Paul zwrócił się w poważnych ale serdecznych słowach do obecnych na zebraniu matek stojących w obliczu przedstawionych przez mówcę obowiązków związanych z tym, aby stale mieć czujne oko na dzieci. Z kolei głos zabrał ksiądz Reichel mówiąc o swojej podróży do Palestyny. Ta relacja z pielgrzymki była bardzo interesująca. Pielgrzymka liczyła sobie 800 osób, w tym 2 bawarskich grafów, 3 biskupów, 120 księży, a także wiele znanych osobistości świeckich. Do Genui podróż przebiegała pociągiem, potem holenderskim statkiem przez morze do Jaffy. Duże pomieszczenie na statku mieszczące kilka ołtarzy służyło księżom do odprawiania Mszy św. Na pokładzie wygłaszano też często kazania. W Jaffie pielgrzymów wysadzono na brzeg. Mówca opisywał dalej podróż przez Ziemię Świętą do Jerozolimy. Nawiązywał wciąż do relacji z wypraw pierwszych chrześcijan. Szczególnie dokładne było przedstawienie nowo wybudowanego kościoła N. Marii Panny w Syjonie. Dalsze opisy pozostawiono na kolejne zebranie.

Prusice (Prausnitz). Ewangelicki Związek Mężczyzn i Chłopców odbył w niedzielę, 22. maja 1910 roku wieczorem w ogrodzie Kühna swoje zebranie, podczas którego omawiano obchody święta założenia związku. Postanowiono, że obchody nie będą, jak to zwykle ma miejsce, przebiegać w ogrodzie przy wtórze orkiestry, lecz że wszyscy pojadą na wycieczkę, w której wzięłyby udział także małżonki członków. Bliższe szczegóły zostaną jeszcze podane do wiadomości.

Prusice (Prausnitz). Kometa widoczna jest od sobotniego wieczoru na zachodnim nieboskłonie także i z Prusic, najlepiej z miejsc wydobycia gliny.

Prusice (Prausnitz). Wydzierżawienie przydrożnych czereśni w powiecie trzebnickim, przede wszystkim przy drodze z Psar (Hünern) do Prusic, przy drodze z Trzebnicy (Trebnitz) do Ujeźdźca (Klein Ujeschütz), z Kowal (Kawallen) do Przecławic (Pristelwitz) oraz z Obornik (Obernigk) do Wielkie Lipy (Groß Leipe) odbędzie się w poniedziałek, 6. czerwca 1910 o godzinie wpół do dziewiątej w sali hotelu Pruskiego w Trzebnicy. Wstęp tyko dla osób, którzy opłacą wadium w wysokości 50 marek.

Prusice (Prausnitz). Wielki Los Pruskiej Loterii Królewskiej w wysokości 500 000 marek padł w sobotę, 21., maja 1910 w popołudniowym ciągnieniu na numer, z którego 70% przypada na kolekturę w Gussewie (Gumbinnen), a 30% na kolekturę w Berlinie.


sobota, 28. maja 1910

Oborniki (Obernigk). Zeszła niedziela wiązała się znów z wielkim napływem turystów. Przybyły całe związki i grupy niezorganizowane. Jedna z grup nie miała szczęścia, gdyż jej przewodnik nie zwrócił uwagi na rozkład jazdy pociągów. Gdy całe towarzystwo składające się z około 60 osób przybyło na dworzec, aby o godzinie 9:16 pojechać z powrotem do Wrocławia, stwierdzono z przerażeniem, że o tej porze w ogóle nie ma pociągu. Pociąg o godzinie 9:16 wieczorem kursuje jedynie w czerwcu, lipcu i sierpniu. Do czerwca wracać do Wrocławia należy pociągiem o godzinie 8:52. Najpierw postanowiono zamówić dodatkowy pociąg. W międzyczasie ktoś wpadł jednak na pomysł, że właśnie teraz jest czas obserwacji komety Halleya. Wobec tego przystąpiono do oglądania jej. Następnie przypomniano sobie, że całkiem interesująca była impreza w hotelu "U cesarza Niemiec", gdzie świętował klub rowerowy "Frohsinn". Postanowiono, żeby tam jeszcze pójść i wrócić do Wrocławia o godzinie 4:15 rano. Tak tez zrobiono.

Oborniki (Obernigk). Święto Bożego Ciała cieszyło się licznym udziałem mieszkańców. Kościół udekorowano girlandami z brzozy. Udekorowano także dwa ołtarze zewnętrzne. Uroczystości wtórowała orkiestra wojskowa z Rawicza. Dopisała także pogoda.

Oborniki (Obernigk). Święto Chórzystów Środkowego Śląska odbędzie się od soboty, 25. do poniedziałku, 27. czerwca w Trzebnicy.

Oborniki (Obernigk). Od momentu zakończenia prac drogowych w powiatach milickim i wołowskim, przewidziane są następujące roboty drogowe w powiecie trzebnickim: od Krościny Wielkiej (Groß Krutschen) do granicy powiatu trzebnickiego, z Wilkowy Wielkiej (Groß Wilkawe) do Goli (Guhlau), granicy powiatu milickiego, z Piotrowic (Groß Peterwitz) do Skokowej (Gellendorf) oraz ze Strupiny (Stroppen) do Górowa (Konradswaldau) i ze Strupiny do Ligoty Strupińskiej (Schmark-Ellguth).

Prusice (Prausnitz). Organizacje kościelne postanowiły rozpocząć zbiórkę pieniędzy na zegar do nowego kościoła. Szkoda, czyż zegara nie powinien sfinansować miejscowy bogaty przedsiębiorca? Lub też czyż nie mogłoby się złożyć na ten cel kilka miejscowych rodzin? Zegar na wieży pięknie by wyglądał. Czy ktoś nie mógłby zasponsorować witraża albo ogrzewania? Uroczystość wkopania kamienia węgielnego pod świątynię odbędzie się w czerwcu 1910.

Prusice (Prausnitz). Kościół katolicki obchodził w czwartek, 26 maja 1910 roku uroczystość Bożego Ciała. Święto to utworzył papież Urban IV w roku 1264.

Prusice (Prausnitz). Założona ostatnio szkoła gotowania przyjęła się jako forma organizacyjna. Młode panie, które się w niej uczą, są zachwycone. Ponieważ kurs zbliża się już ku końcowi, postanowiono zorganizować specjalne święto, podczas którego wystawione będą próbki umiejętności nowych gospodyń. Odbyć ma się także przedstawienie teatralne.

Prusice (Prausnitz). W jutrzejszą niedzielę, 29. maja 1910 odbędzie się w sali Kühna koncert na cytrze wykonany przez wirtuoza cytry i kompozytora Felixa Lohra. Jest on jednym z największych mistrzów cytry, cieszący się dobra sławą także w naszej okolicy, na co zwracamy uwagę naszym mieszkańcom. W notatce prasowej, która dysponujemy, Felix Lohr jest bardzo chwalony.

Prusice (Prausnitz). Budowa nowej szkoły w Dobrosławicach (Dobrtowitz) ma się już ku końcowi, zaś budowa szkoły w Budziczu (Puditsch) nie została jeszcze rozpoczęta ze względu na trudności z wyborem miejsca.

Prusice (Prausnitz). Ciekawe spostrzeżenie zrobiło ostatnio kilku obserwatorów komety. Około godziny 10 w rejonie Jowisza pojawiła się duża kula świetlna przesuwająca się ze wschodu na zachód, tj. w kierunku komety, która następnie spadła na Ziemię. Jak donosi "Trebitzer Anzeiger" zjawisko to można było obserwować także w rejonie Trzebnicy (Trebnitz).

W górę

 PRZED 100 LATY PRASA DONOSI
Wyszukane i przetłumaczone przez
Janusza Stopyrę

Posłaniec (Bote)
z powiatów Milicz-Żmigród i Trzebnica
Dziennik rejonu Prusic i Obornik
Redakcja, druk i wydawnictwo Hugo Danigel, Prusice, Okr. WrocławJanusz Stopyra - nauczyciel akademicki i tłumacz, szkołę podstawową ukończył w Obornikach Śląskich (1980), liceum ogólnokształcące w Trzebnicy (1984). W latach 1984-90 studia na Uniwersytecie Wrocławskim. Dyplom magisterski w Instytucie Filologii Germańskiej w roku 1990, stopień naukowy doktora w roku 1996, stopień naukowy doktora habilitowanego w roku2009 na Wydziale Filologicznym. Autor kilkudziesięciu prac naukowych, w tym dwóch książek. Tłumaczy i prowadzi badania naukowe w zakresie germanistyki i skandynawistyki.