nowy naglowek

Strona główna   Gmina   Rada Miejska   Urzad Miejski   Gminne Jednostki Organizacyjne

Geografia   Historia miasta   Kultura i sztuka   Turystyka i rekreacja   Oferta inwestycyjna   Teleadresy
 

11 czerwca 2010

      
     

Pasja romantyków

Obornicki Klub Sportów Lotniczych
funkcjonuje od 2002 roku. Zakładał go i początkowo prezesował Zbigniew Ziober z Lubnowa. Obecnym szefem jest Jarosław Cieluch, również mieszkaniec Lubnowa. Bazą klubu jest ok. 10 ha teren w Golędzinowie z pasem do startów i dwoma hangarami, wybudowanymi przez klubowiczów. Klub liczy 32 członków. W klubowych barwach lata 12 motolotni i 4 samolociki ultralekkie.

Mimo że motolotniarstwo jest dość drogim hobby, cieszy się ono w Polsce coraz większą popularnością – mówi Jarosław Cieluch. Jego adeptami są pasjonaci-romantycy. Szybowanie w przestworzach dostarcza niesamowitych wrażeń. Nie wspomnę już o takich zapaleńcach, którzy w pewnym zakresie sami budują swoje maszyny. To znaczy budowa skrzydeł jest skomplikowana i muszą one być wyprodukowane przez producentów specjalizujących się w tej dziedzinie. Natomiast sam wózek może być amatorskiej produkcji. Silnik często jest konwersją silnika motocyklowego lub samochodowego. Aby latać – kontynuuje J. Cieluch – trzeba mieć licencję wydaną przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, ale również honorowane są uprawnienia wydawane przez Czeską Federację Lotniczą. Wielu Polaków legitymuje się właśnie nią.

W ubiegły weekend – 5 czerwca – Klub, wraz z sołectwem Golędzinów zorganizował piknik lotniczo-wiejski. Już szósty w swojej historii. Pogoda była wymarzona, więc zleciało się motolotniarzy dość sporo. Najdalszy, „o własnych skrzydłach” – przyleciał z Krakowa.

RO

http://lotniczapolska.pl/VI-Motolotniowy-piknik-w-Goledzinowie,13611
 
Dane lotniska w Golędzinowie: http://lotniczapolska.pl/lotniska/1/230 

Obornicki Klub Sportów Lotniczych
Lubnów, ul. Kasztanowa 21
tel. 0 506 044 431
Prezes: Jarosław Cieluch


    

 


http://maly/oborniki/zpr/styczen_2006/spis_tresci.htm

Serwis prasowy nr 165
Czerwiec 2010