13 grudnia 2002/

GALA W LICEUM

W tym roku minęło10 lat od powstania Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach Śląskich. Gala z tej okazji trwała przez cały dzień 22. listopada: w murach Liceum i w Ośrodku Kultury. Główna uroczystość zgromadziła uczniów, absolwentów, nauczycieli i oficjalnie zaproszonych gości. Były występy artystyczne, kwiaty, gratulacje, podziękowania, odznaczenia, życzenia i ... piętrowy tort urodzinowy. Po południu - projekcja archiwalnej szkolnej kroniki filmowej i przedstawienie kabaretowe w OOK.

RO

witrynka_holteia.jpg (16311 bytes)
Patronem szkoły od 1997 roku jest Karol von Holtei.

Szkoła w swoich zbiorach posiada oryginalne wydania dzieł Karola von Holteia. Ostatnio wzbogaciła się o rękopis - eksponowany w witrynce - podarowany przez Joachima Bomharda, potomka rodziny Schaubertów. Uczniowie zgłębiają wiedzę na temat twórczości i życia, związanego z Obornikami, śląskiego poety, dramatopisarza i wydawcy pierwszej obornickiej gazety

 

wedlug_tekstow_k_holteia.jpg (23024 bytes)
Spektakl poetycki poświęcony patronowi szkoły w wykonaniu uczniów klasy IIIb, IVb i IIIa.

krzysztof_czerkas.jpg (15853 bytes)

andrzej_krassowski.jpg (12434 bytes)
Andrzej Krassowski - szef Rady Rodziców minionej kadencji i Krzysztof Czerkas sprawujący tę funkcję od bieżącego roku szkolnego. "Daj Panie Boże wszystkim szkołom takiej Rady Rodziców" - można było usłyszeć w przemówieniach.

 
jerzy_bogdan_kos.jpg (18419 bytes)
Współpracujący ze szkołą Jerzy Bogdan Kos, prezes wrocławskiego oddziału ZLP i dyrektor Emilia Żak otwierają wystawę obrazującą dorobek Liceum. Na ekspozycję złożyły się: zdjęcia, kroniki, dyplomy, obrazy i archiwalne egzemplarze gazetek szkolnych. Organizatorzy opatrzyli wystawę mottem: "Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię ... , a później naszą szkołę zlecił pobłogosławić księdzu proboszczowi Tadeuszowi Skwarczkowi."

grazyna_kral_i.jpg (18131 bytes)
Grażyna Kral - inicjatorka utworzenia szkoły średniej w Obornikach, której zapał udzielił się ówczesnym władzom gminnym i kuratoryjnym. Pierwszym dyrektorem Liceum, jeszcze w murach obornickiej "jedynki" był Ryszard Cymerman. Swoje wystąpienie spuentował "warto mieć wielkie marzenia - one się czasem spełniają" .

 emilia_zak_i.jpg (19238 bytes)
Kazimierz Pudło składa Emilii Żak życzenia i gratulacje. Na ręce Emilii Żak, od 9 lat dyrektor Liceum spłynęło wiele gratulacji i życzeń na przyszłość. W wystąpieniu E. Żak znalazły się m. in. następujące informacje: liceum opuściło 318 absolwentów. Obecnie w szkole uczy się 248 uczniów w 9 oddziałach, w tym 82 w klasach maturalnych. Wśród uczniów są laureaci olimpiad przedmiotowych, beneficjanci ministerialnych stypendiów. Od kilku lat młodzieżowa reprezentacja szkoły uczestniczy w międzynarodowych obradach symulujących obrady ONZ. Szkoła stale współpracuje z amerykańskim Korpusem Pokoju, wrocławskim oddziałem ZLP, Wspólnotą Polską, Real Schule z Emden w Niemczech i lokalnymi środowiskami. Zajęcia dydaktyczne prowadzi wykwalifikowana i zaangażowana kadra. 10 lat temu pracowało 10 nauczycieli, teraz - 23, w tym 2 z tytułem doktora. Dyrektor LO podkreśliła, że celem programu dydaktyczno-wychowawczego jest kształtowanie indywidualnej tożsamości.

chor_szkolny.jpg (24541 bytes)
"Oda do radości" Beethovena w wykonaniu szkolnego chóru pod kierunkiem Wioletty Masiudy rozpoczęła jubileuszowe uroczystości. Chór powstał z inicjatywy kilku uczennic. Pierwsze próby odbyły się we wrześniu 2000 roku

 

hubert_ozimina.jpg (17824 bytes)
W imieniu absolwentów głos zabrał Hubert Ozimina - współautor szkolnej kroniki filmowej i współautor gazetek szkolnych, których niestrudzoną siłą napędową był Artur Adamski. Hubert podzielił się ze słuchaczami kilkoma - nie do powtarzania - anegdotkami uczniowsko-nauczycielskimi.

lo1.jpg (18982 bytes)

lo2.jpg (17641 bytes)

lo3.jpg (24046 bytes)

lo4.jpg (25456 bytes)

lo5.jpg (20671 bytes)
Udziałowcy urodzinowego tortu.

Liceum Ogólnokształcące
im. Karola von Holteia
ul. Wrocławska 18
55-120 Oborniki Śląskie
tel./fax +48 71 310 21 93
e-mail: licobornik@interia.pl
www.looborniki.w.pl
Dyrektor: Emilia Żak
Wicedyrektor: Wanda Krysmann
Sekretariat: Anna Dedyńska

 

Serwis prasowy nr 76
13 grudnia 2002