3 czerwca

CHWILA - TYTUŁEM WSTĘPU

Mam nadzieję, oddając w ręce naszych mieszkańców tę książkę - napisaną przez nich samych, przez ich sąsiadów i znajomych - że spotka się ona z życzliwym i ciepłym przyjęciem. Mogę tylko żałować, iż pomimo wielu ogłoszeń i próśb, nie wszyscy zechcieli lub mogli podzielić się swoimi historiami rodzinnymi lub osobistymi.

Obiecuję - będzie jeszcze taka możliwość w najbliższej przyszłości.

Być może, czytając te wspomnienia, niektórzy zdziwią się, iż ich treść w większej mierze traktuje o losach ludzi i ich rodzin w okresie przedwojennym, czy wojennym, aniżeli o ich życiu tutaj, na Ziemi Obornickiej. Wierzę, że w trakcie lektury to zdziwienie przerodzi się w zaciekawienie, bowiem każda z tych historii ma swój finał w Obornikach Śląskich lub ich pięknej okolicy. Ludzie ci, przyjeżdżając z różnych rejonów, przywieźli swoją kulturę, tradycję, język i zwyczaje. Z latami to wszystko się wymieszało i uzupełniło, by dać mieszankę wyjątkową, wręcz doskonałą

Mój znajomy słusznie twierdził, iż życie składa się nie z lat, miesięcy, czy dni - bo one przemijają - a z różnych chwil, których nigdy nie zapominamy.

Drodzy Mieszkańcy!

Czuję się mocno związany z Ziemią Obornicką i zakotwiczony w jej społeczności. Lubię rozmawiać z ludźmi, byłem w wielu domach, często spotykam się z mieszkańcami - nie tylko dlatego, że tak nakazuje zawodowy obowiązek. Znam ich troski i radości. Bardzo sobie te spotkania cenię, bo energię czerpię ze spotkania z Człowiekiem. Kiedy teraz o tym myślę, mam wrażenie, że gdybym przeszedł wszerz i wzdłuż nasze ulice, to byłbym w stanie coś powiedzieć prawie o każdym mieszkańcu mijanego domu.

Z otwarciem Księgi i czytaniem kolejnych opowiadań poznałem Was, Drodzy Mieszkańcy, na nowo. Jestem szczęśliwy, że taka kolejna chwila przytrafiła się w moim życiu.

Polecam tę książkę naszej młodzieży oraz wszystkim oborniczanom: dawnym, obecnym i przyszłym.

Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania niniejszego wydawnictwa, bardzo serdecznie dziękuję

Paweł Misiorek
Burmistrz Obornik Śląskich
Marzec 2005

 

Obchody 700 lecia
2005

 

13 maja

14 maja

20 maja

7 czerwca