Strona główna   Gmina   Rada Miejska   Urząd Miejski   Gminne Jednostki Organizacyjne

Geografia   Historia miasta   Kultura i sztuka   Turystyka i rekreacja   Oferta inwestycyjna   Teleadresy
 

21 października 2009

      
      
     
Polsko-Niemiecki tydzień w obornickim Liceum


       W dniach od 20.09.09 do 25.09.09 w Liceum Ogólnokształcące im. Karola Holteia miała miejsce wymiana młodzieży ze szkołą partnerską z Clausthal-Zellerfeld. W tym roku na przyjazd do Obornik Śląskich zdecydowało się 21 niemieckich uczniów, którzy zostali przyjęci przez naszych licealistów. Polska i niemiecka młodzież uczestniczyła we wspólnych spotkaniach i wycieczkach. Tegoroczny program obejmował między innymi: koncert na gitarę klasyczną w Saloniku, zwiedzanie Wrocławia z przewodnikiem w języku angielskim, wycieczkę do Książa i Trzebnicy, wspólne ognisko.
      Tegoroczna wymiana przebiegała w miłej atmosferze. Za wielki sukces uważamy fakt, że aż tylu uczniów i rodziców zaangażowało się w projekt. Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i godnie ugościli kolegów i koleżanki z Niemiec. Wsparła nas finansowo, kwotą ok. 6.000,- zł, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży Jugendwerk.

Wrażenia polskich uczniów z wymiany:

Tegoroczną wymianę wspominam bardzo miło.

Mogliśmy ćwiczyć mówienie w języku angielskim i poznawać kulturę sąsiadów Polski. Spędziliśmy razem bardzo miło czas.

Mogliśmy zwiedzić parę ciekawych miejsc. Nawiązały się między nami przyjaźnie. Pobyt kolegów i koleżanek z Niemiec był dla nas ogromnym przeżyciem.

Bardzo polubiłam młodzież niemiecką. Lubiłam spędzać z nią czas. Nie tylko ja zyskałam na wymianie, ale i moja rodzina bardzo się z tego cieszyła.

Cała wymiana była fantastyczna i bardzo nam się podobała. Poznaliśmy mnóstwo osób i świetnie spędzaliśmy z nimi czas. Byliśmy zmęczeni, mieliśmy problemy z dogadaniem się, ale to był najlepszy tydzień w tej szkole.

Wymiana była genialna mimo wszystkich nieporozumień między nami a naszymi gośćmi. Okazali się świetnymi kompanami do zabawy i zwiedzania. To było naprawdę ciekawe doświadczenie, które dostarczyło niezapomnianych wrażeń.

Wymiana była super! Niemieccy partnerzy byli bardzo mili i sympatyczni!

Wymiana była ciekawa. Ludzie byli naprawdę bardzo otwarci. Spędziliśmy razem miło czas

Wymiana była pasjonująca i bardzo ciekawa, dlatego, iż mogliśmy nauczyć lub poduczyć się języków obcych, a także poznać kulturę naszych zachodnich sąsiadów. Z chęcią pojadę do Niemiec, aby poznać nowych ludzi, a także by poznać kulturę i życie u naszych zachodnich sąsiadów na co dzień.

Dzięki wymianie uświadomiliśmy sobie, że nie można wierzyć stereotypom.

Było to bardzo ciekawe doświadczenie.

Wymiana pozwoliła mi rozwijać umiejętności językowe.

Podczas wizyty gości mieliśmy możliwość uczestniczenia wraz z nimi w wielu wycieczkach oraz atrakcjach przygotowanych przez szkołę na ten czas. Jedną z nich był wyjazd do Książa, gdzie mogliśmy odbyć wędrówkę śladami drugiej wojny światowej. Innego dnia zwiedzaliśmy Wrocław, a także Panoramę Racławicką. Ostatniego dnia odbyła się wycieczka do Trzebnicy, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć Bazylikę oraz klasztor sióstr Boromeuszek.
Każdemu, kto jeszcze nie brał udziału w wymianie gorąco to polecam, gdyż jest to wspaniałe doświadczenie, dzięki któremu możemy popracować nad swoim językiem angielskim, a także niemieckim oraz nabrać obycia w mowie stosowanej. Ponadto zawiązaliśmy wiele przyjaźni oraz świetnie spędziliśmy czas z naszymi kolegami i koleżankami z Niemiec.

Wszyscy znaleźli wspólne tematy do rozmów i byli miło do siebie nastawieni. Każdy był zintegrowany i wspólnie się bawiliśmy. Nikt nie był odtrącony i trzymaliśmy się wspólnie jedną dużą grupą. Każdy chętnie pomagał innym.


Uczestnicy wymiany ze strony polskiej:

Radek Rusztyn,, Ola Woźniak, Karolina Pieczątkiewicz, Sylwia Saladra, Gosia Tamulewicz, Agnieszka Zagórna, Angelika Klusek, Monika Szczawińska, Grzegorz Śpiewak, Monika Petrus, Krzemianowska Paulina, Niemczura Magdalena, Monika Rogala, Sabina Musiał, Kamil Mink, Adamczyk Aneta, Bartłomiej Kos, Kita Krzysztof, Sławek Świątek, Karolina Smug

Anna Matwiszyn
Nauczyciel języka niemieckiegoSerwis prasowy nr 157
 Październik 2009