Strona główna   Gmina   Rada Miejska   Urząd Miejski   Gminne Jednostki Organizacyjne

Geografia   Historia miasta   Kultura i sztuka   Turystyka i rekreacja   Oferta inwestycyjna   Teleadresy
 

5 października 2009

      
      
      www.stop18.pl

Gmina Oborniki Śląskie MÓWI STOP!!! sprzedaży papierosów niepełnoletnim

W drugi czwartek września Odbył się III Ogólnopolski Dzień Odpowiedzialnej Sprzedaży wyrobów tytoniowych, kulminacja XII edycji Programu STOP18! Celem akcji, w której uczestniczyła nasza Gmina i blisko 300 innych samorządów z całej Polski jest zapobieganie dostępowi niepełnoletnich do wyrobów tytoniowych. Jak wynika z badania Programu STOP18! jedynie 36% sprzedawców przestrzega zakazu sprzedaży papierosów osobom do lat osiemnastu .

Podczas III Ogólnopolskiego Dnia Odpowiedzialnej sprzedaży w Obornikach Śl. były przeprowadzone kontrole punktów sprzedaży wyrobów tytoniowych. Sprzedawcy otrzymali ulotki edukacyjne oraz oznakowania .W wybranych szkołach zostały rozdane materiały edukacyjne z których rodzice i nauczyciele mogli dowiedzieć się , jak uchronić dzieci przed paleniem. Dodatkowo w całej Polsce w akcji będą uczestniczyć wszystkie Komendy Powiatowe Policji.

Sprzedawcy za złamanie zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych niepełnoletnim grozi 500 zł mandat lub grzywna nawet do 5000 złotych. Dotychczas mandaty za to wykroczenie nakładała policja, a straż miejska mogła skierować do sądu wniosek o ukaranie sprzedawcy. Sytuacja zmieniła się 3 września, kiedy to również strażnicy miejscy otrzymali prawo do bezpośredniego nakładania mandatów.

Historia Programu STOP18! pokazuje, że edukacja sprzedawców jest ważnym elementem akcji. Jednak sama edukacja może okazać się niewystarczająca w osiągnięciu celu jakim jest zdecydowana poprawa przestrzegania prawa przez sprzedawców. Wśród propozycji zmian przepisów jest wprowadzenie gminnych rejestrów punktów sprzedaży, sankcje czasowego odebrania pozwolenia na handel wyrobami tytoniowymi, wprowadzenie obowiązku legitymowania młodo wyglądających klientów, czy też obowiązkowe szkolenia dla sprzedawców z zasad handlu wyrobami tytoniowymi i technik asertywnej odmowy.

„Badania Programu STOP18! pokazują, że nieuczciwi sprzedawcy i młodzi palacze to problem widoczny w każdym miejscu w kraju. Nie zamierzamy być bierni, dlatego uczestnicząc w Ogólnopolskim Dniu Odpowiedzialnej Sprzedaży chcemy przekonać sprzedawców do przestrzegania prawa oraz zwracania szczególnej uwagi na młodych klientów proszących o wyroby tytoniowe” – ( Alicja Giezek Pełnomocnik Burmistrza Obornik Śląskich ds. Zapobiegania Uzależnieniom )

Program STOP18! to największa w Polsce akcja zapobiegania dostępowi niepełnoletnich do wyrobów tytoniowych, działająca nieprzerwanie od 1998 roku. Patronat honorowy nad III Ogólnopolskim Dniem Odpowiedzialnej Sprzedaży objął Pan Grzegorz Schetyna, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Informacje na temat Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży, włącznie z materiałami edukacyjnymi, można znaleźć na stronie internetowej www.stop18.pl. Dodatkowych informacji udziela także Koordynator Programu STOP18! Kielar Urszula - 071 310 14 55

Biuro Pełnomocnika Burmistrza w Obornikach Śl.
Ds. Zapobiegania Uzależnieniom

www.stop18.pl
Serwis prasowy nr 157
 Październik 2009