Strona główna   Gmina   Rada Miejska   Urząd Miejski   Gminne Jednostki Organizacyjne

Geografia   Historia miasta   Kultura i sztuka   Turystyka i rekreacja   Oferta inwestycyjna   Teleadresy
 

9 października 2009

      
      
Usługi medyczne Ewa-Med

Szanowni Mieszkańcy!

Specjalistyczne Centrum Pielęgnacyjno-Opiekuńcze Ewa-Med działa na terenie Obornik Śląskich już 2 lata prowadząc przy ul. Trzebnickiej 49 Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla osób przewlekle chorych, niepełnosprawnych, w stanach wegetatywnych i apalicznych.

Mając na uwadze brak dostępu do poradni specjalistycznych w naszym mieście oraz położenie przychodni w pobliżu Ewa-Medu, postanowiliśmy poszerzyć naszą działalność o zakres poradni specjalistycznych i rehabilitacji. Ułatwieniem dla nas jest posiadane dotychczasowe doświadczenia w prowadzeniu przychodni specjalistycznych.

W tym roku wygraliśmy przetarg na prowadzenie działalności medycznej w Przychodni Specjalistycznej przy ul. Trzebnickiej 43, od nowego roku zaproponujemy Państwu dostęp do wielu lekarzy specjalistów oraz rehabilitacji leczniczej. Obecnie prowadzone są przez Gminę i nasze Centrum prace remontowo-budowlane celem poprawy funkcjonalności tego obiektu oraz dostosowania do potrzeb Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zgodnie z planem od nowego roku planujemy w ramach Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej otwarcie poradni: okulistycznej, laryngologicznej, neurologicznej, ginekologicznej , alergologicznej, kardiologicznej , ortopedycznej, dermatologicznej, urologicznej, reumatologicznej i onkologicznej.

W ramach Ambulatoryjnej Rehabilitacji Leczniczej planujemy dostęp do: poradni rehabilitacyjnej oraz zabiegi kinezyterapii, elektrolecznictwa, światłolecznictwa, masażu leczniczego, itp.

Mając na uwadze brak dostępu mieszkańców Obornik Śląskich do gabinetu zabiegowego w soboty i niedziele, i święta oraz związane z tym utrudnienie dojazdu do Izby Przyjęć szpitala w Trzebnicy , proponujemy Państwu możliwość wykonania iniekcji w soboty , niedziele i święta w gabinecie zabiegowym w Zakładzie Opiekuńczo- Leczniczym Ewa–Medu przy ul. Trzebnickiej 49 w godzinach od 10:00 do 12:00. Prosimy o ścisłe przestrzeganie godzin wykonywania zabiegów w związku z tym , że Zakład Opiekuńczo–Leczniczy ma określoną organizację pracy i w innym czasie wykonanie takich zabiegów będzie nie możliwe.

Szczepienia p/ grypie

Jesteśmy w samym środku sezonu przeziębieniowo-grypowego, który trwa od września do kwietnia. Niezależnie czy za oknem mamy wiosenną aurę czy też panują siarczyste mrozy groźne wirusy atakują wielu z nas. Należy uważać, bo według obserwacji z poprzednich lat szczyt sezonu epidemiologicznego przypada na luty i marzec.

Bóle mięśniowe i kostno stawowe, wysoka gorączka z nieodłącznym bólem głowy to typowe objawy grypy. Wiele osób dba o siebie, reaguje szybko i aplikuje sobie odpowiednie leki. Niestety bywa też tak, że lekceważymy chorobę, a takie zaniedbanie może często prowadzić do poważnych powikłań: zapalenia płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego czy zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia. Grypa może także dawać powikłania ze strony układu nerwowego. Co gorsza te właśnie powikłania są groźne i mogą prowadzić nawet do zgonu. Wg danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku na grypę zapada ok. 100 mln osób z czego umiera od 500 tys. do 1 mln. chorych. Te dane pokazują powagę choroby.

Niestety grypa grozi każdemu z nas - narażeni jesteśmy na ekspozycje wirusa grypy zupełnie nieświadomie w każdym miejscu publicznym takim jak przedszkola, szkoły, szpitale, przychodnie, środki komunikacji miejskiej oraz sklepy i galerie handlowe - groźne są po prostu duże skupiska ludzi. W pierwszej kolejności narażone są dzieci i osoby starsze, a także osoby chorujące na choroby przewlekłe takie jak astma oskrzelowa, przewlekła niewydolność krążenia, cukrzyca, przewlekła niewydolność nerek.

Dlatego też tak ważna jest profilaktyka, o której ostatnio bardzo dużo się mówi. Każdy z nas wie, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka to budowanie prawidłowej odporności immunologicznej przez cały rok! Na nią składają się prawidłowe odżywianie, aktywny tryb życia, odpowiednia ilość odpoczynku i snu, unikanie spożywania zbyt dużej ilości alkoholu oraz palenia papierosów. W samym okresie jesienno – zimowym należy zadbać o prawidłowe ubieranie się, tak aby nie doprowadzić do wyziębienia organizmu oraz paradoksalnie do przegrzania - co zazwyczaj kojarzy nam się z upalną pogodą. Tutaj polecałabym dobrze sprawdzony sposób ubierania się na cebulkę, czyli zakładanie kilku warstw ubrania, dzięki temu gdy robi się coraz cieplej możemy pozwolić sobie na zdajecie kolejnej bluzy czy sweterka.

Na liście sposobów zapobiegania grypie znajduje się to o czym już we wrześniu zaczynamy myśleć – szczepienia. Decydując się na szczepienie powinniśmy jednak zasięgnąć rady lekarza, by stwierdzić czy nie ma przeciwwskazań do szczepienia.

Wychodzimy w stronę Państwa potrzeb
W miesiącu październiku przez dwie ostatnie soboty w godzinach od 10:00 do 15:00 oferujemy Państwu szczepienia p/ grypie wraz z konsultacją lekarską za jedyne 33 zł. Szczepienia będą prowadzone w przychodni przy ul. Trzebnickiej 43 na I piętrze.

Serdecznie zapraszamy

Ewa Gryza

Osoby do kontaktu w sprawie iniekcji i szczepień:
Kierownik ds. administracyjnych Maciej Juzwiszyn - tel . 0 71 310 14 13
Kierownik ds. pielęgniarskich Mirosława Szymańska - tel. 0 71 310 14 13

Specjalistyczne Centrum Pielęgnacyjno-Opiekuńcze Ewa-Med
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy
ul. Trzebnicka 49
55-120 Oborniki Śląskie
tel. 0 71 310 14 13
Serwis prasowy nr 157
 Październik 2009