nowy naglowek

Strona główna   Gmina   Rada Miejska   Urzad Miejski   Gminne Jednostki Organizacyjne

Geografia   Historia miasta   Kultura i sztuka   Turystyka i rekreacja   Oferta inwestycyjna   Teleadresy
 

6 stycznia 2010

      
     
Reprezentacja Obornik Śląskich na świątecznym jarmarku w Rehau

W ubiegłym roku burmistrz Rehau Michael Abraham zaproponował uczestnictwo w bożonarodzoniowym jarmarku. Zorganizowania, zaopatrzenia i poprowadzenia polskiego domku podjęli się Anna i Andrzej Jarosowie oraz Anna i Waldemar Brożynowie z Kuraszkowa. Poniżej tekst z Frankenpost w tłumaczeniu Janusza Stopyry.

Promieniejące twarze w dzień targowy  (oryginał)
Ronald Dietel (Rehauer Tageblatt, 14.12.2009)

(pod zdjęciem) Magnesem przyciągającym małych gości była karuzela łańcuchowa na Maxplatz. Więcej zdjęć w internecie pod adresem www.frankenpost.de 

Rehau - wraz z 22. edycją jarmarku bożonarodzeniowego w Rehau punktualnie przyszła zima. Tysiące gości mogło więc uczestniczyć w tym przedbożonarodzeniowym przedsięwzięciu na Maxplatz pośród pasującej do niego zimowej scenerii.
     35 miejscowych i zagranicznych handlarzy zaopatrzyło Maxplatz w różnorodną ofertę podarków, a przede wszystkim w miejscowe i międzynarodowe propozycje kulinarne. Oferta obejmowała od porcelany, zabawek, domków dla lalek po ozdoby choinkowe, odzież zimową, wyroby z marmuru, książki, herbatki i przyprawy. Reprezentowany był jak zwykle także sierociniec z Asch, z którego dzieci sprzedawały samodzielnie skonstruowane towary.
     Po raz pierwszy na jarmarku reprezentowane było także nasze polskie miasto partnerskie Oborniki Śląskie. Tu burmistrz Paweł Misiorek wraz z przewodniczącym rady miejskiej i czterema dalszymi osobami oferowali polskie specjały. Paleta produktów sięgała od wędzonej kiełbasy i szynki po świąteczne słodkości z rodzynkami, orzechami, z makiem i miodem. Można było także spróbować polskiej potrawy narodowej bigosu, zrobionego z kiszonej kapusty, kiełbasy i słoniny oraz tradycyjnego barszczu, z czerwonych buraków z wkładkami.
     Jarmark bożonarodzeniowy otworzył w południe burmistrz Michael Abraham po występie trębaczy z Koła Myśliwskiego Selb/Rehau. Wezwał zwiedzających do podejścia do wszystkiego "z radością na nadchodzące święta". O rozrywkę muzyczną podczas jarmarku zadbali Roland Lottes i Julia Erkens, młodzieżowa orkiestra miasta Rehau, a także chór puzonistów. Wspólnota reklamowa swoją aukcją prezentów ściągnęła na swe stoisko gęsty tłum ludzi.
     Punktem kulminacyjnym 22. jarmarku bożonarodzeniowego było wspólne wieczorne śpiewanie kolęd z udziałem burmistrza. Już w przeddzień odbyła się "Bożonarodzeniowa przyjemność z curlingiem", podczas której otwarto, jak już w ubiegłym roku, bar śnieżny.

                                                                                                                                       Foto Andrzej Jaros

 


 

http://maly/oborniki/zpr/styczen_2006/spis_tresci.htm

Serwis prasowy nr 160
 Styczeń 2010