21 września 2001

PODRÓŻ PO WSPOMNIENIA

Nasze miasto, po raz kolejny, odwiedzili jego przedwojenni mieszkańcy. Przebywali w dniach 5 - 7 maja 2001r. Motorem napędowym wspólnych przyjazdów, spotkań i nawiązywania wzajemnych kontaktów jest Brigitte Kessel. Wiele rodzin jest w przyjacielskich i serdecznych relacjach już od dawna. Większość czasu w trakcie pobytu upływała na osobistych spotkaniach i wspomnieniach zaprzyjaźnionych rodzin.

Wspólnie - byli i obecni mieszkańcy Obornik - uczestniczyli w ekumenicznej Mszy Świętej celebrowanej przez księdza proboszcza Franciszka Jadamusa i pastora Arnulfa Knappe w dawnym kościele ewangelickim; obecnie katolickim. Wspomnieniowe spotkanie miało miejsce w Obornickim Ośrodku Kultury. Część artystyczną spotkania wypełnił występ teatrzyku, którego niemieccy uczestnicy przypomnieli przedwojenny zwyczaj swojej młodości: wiosenne śpiewanie obrzędowych piosenek i cały obyczaj z tym związany. Z kolei Ilse Riep, w monodramie, opowiedziała o tym, jak smakowite szparagi i ich święto przyczyniały się do rozsławiania Obornik. Stronę polską, w części artystycznej, reprezentowała grupa miłośników piosenki dawnej z Saloniku Czterech Muz.

Puchary przyjaźni z wygrawerowanymi polsko-niemieckimi cytatami ze śpiewanej piosenki: "Czy stara przyjaźń warta wspomnień dziś... " wręczył burmistrz Jerzy Wiśniewski na ręce Brigitte Kessel i Ireny Zielińskiej, szefowej Saloniku.

RO

 

Serwis prasowy nr 61
21 września 2001

Serwis prasowy nr 60
14 września 2001