14 września 2001

ZMIENIAMY WYGLĄD MIASTA

nazwa inwestycji: RONDO
inwestor: Dolnośląski Zarząd Dróg Wojewódzkich
wykonawca: "DROINWEST"
miejsce inwestycji: skrzyżowanie dróg 340 i 342 w Obornikach Śląskich

koszt inwestycji:1.070.000,- złotych; finansowane z budżetu samorządu Województwa Dolnośląskiego przy udziale środków z budżetu gminy w wysokości 100.000,- złotych

zysk dla miasta w metrach kwadratowych: 1384 m kw. chodnika; 2467,2 m kw. nawierzchni drogowej; 810 m bieżących krawężników. Dodatkowo: 760 m kw. asfaltu w ulicy Dworcowej i 200 m kw. chodnika przy Policji.

zysk dla miasta w innych kategoriach: poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego; poprawa wyglądu centrum miasta.

W dniu 6 września odbyło się uroczyste otwarcie RONDA. O komentarz poprosiliśmy burmistrza Jerzego Wiśniewskiego.

"Inwestycja na początku bardzo kontrowersyjna, ale z kolei bardzo oczekiwana przez mieszkańców poprawa bezpieczeństwa ruchu na tym skrzyżowaniu. Jak pamiętamy były różne koncepcje rozwiązania tego problemu, wyrażane przez mieszkańców w dyskusjach prasowych. Eksperci od ruchu drogowego orzekli jednak, że w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest rondo.

Rondo jest fragmentem programu: poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w gminie; jest jego najważniejszym elementem - jeżeli mówimy o mieście - bowiem w tym miejscu było najwięcej wypadków. Ponad 600 zdarzeń i wypadków drogowych rocznie. Mamy nadzieję, że teraz będzie inaczej.

W tym miejscu muszę powiedzieć o bardzo ważnej rzeczy. Oddana właśnie do użytku inwestycja jest przykładem dobrej współpracy pomiędzy nami a Dolnośląskim Zarządem Dróg Wojewódzkich kierowanym przez dyrektora Andrzeja Jakubowskiego. Wszystkie nasze sugestie i uwagi - na etapie projektowania i wykonawstwa - były uwzględniane. I tak, na nasze wyraźne życzenie zostały poszerzone wjazdy na rondo i dodatkowo została poprawiona nawierzchnia fragmentu ulicy Dworcowej i wykonany chodnik z kostki brukowej aż do Komisariatu Policji. Muszę również wyrazić uznanie dla naszego Wydziału Inwestycyjnego-Technicznego kierowanego przez Andrzeja Małkiewicza, który w naszym imieniu koordynował zadanie. Słowa uznania dla Wydziału należą się tym bardziej, że w tym roku, realizując program poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, założyliśmy sobie bardzo ambitny plan inwestycji drogowych - konsekwentnie realizowany. W związku z tym jest do przerobienia ogrom urzędniczej pracy wymagającej naprawdę kompetentnych i sprawnych urzędników.

Mamy już bezpieczne skrzyżowanie przed szkołą w Osolinie z zatoką dla autobusu szkolnego i parkingiem dla samochodów osobowych, kończymy chodnik w Rościsławicach oraz wiele innych, ale to już jest temat na osobny artykuł.

Podsumowując - kończy wypowiedź Burmistrz - zafundowaliśmy miastu i społeczeństwu zmianę w centrum miasta. Należy to rozpatrywać w kategoriach poprawy bezpieczeństwa i estetycznych. Jest to trwały element zmieniający wygląd naszego miasta."

RO

 

Serwis prasowy nr 61
21 września 2001

Serwis prasowy nr 60
14 września 2001