Strona główna   Gmina   Rada Miejska   Urząd Miejski   Gminne Jednostki Organizacyjne

Geografia   Historia miasta   Kultura i sztuka   Turystyka i rekreacja   Oferta inwestycyjna   Teleadresy
 

18 września 2009

            

Order Polonia Restituta dla Romualdy Miziołek


       Dzień, 17 września, w którym Armia Czerwona wkroczyła w 1939 r., na Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej obchodzony jest jako Dzień Sybiraka. W tym dniu wspominamy Rodaków, który przeszli piekło zesłania i katorżniczej pracy. Pierwsza deportacja Polaków z Kresów nastąpiła 10 lutego 1940 roku. Kolejne: 13.04.1040, 20.06.1940 oraz 22.06.1941 r. Wielu z nich pochłonęła „nieludzka ziemia”. Niewielu wróciło z zesłania.
      Romualda Miziołek, w owym 1940 roku, miała 7 lat, kiedy NKWD zabrało ją z domu wraz z matką. Mieszkali w Delatynie, woj. Stanisławowskie. Ojca, jako komendanta delatyńskiej Policji, enkawudziści aresztowali wcześniej. Podobny los spotkał brata 7-etniej dziewczynki. O 6,5 latach zesłania pani Romualda nie może spokojnie mówić do dziś. Na wspomnienie łzy z oczu wylewają się same.
Romualda Miziołek jest prezesem Obornickiego Koła Związku Sybiraków, które zostało założone we kwietniu 1989 roku.
      W czasie tegorocznych obchodów Dnia Sybiraka, zorganizowanych przez Wrocławski Oddział Związku Sybiraków, Romualda Miziołek została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Aktu dekoracji, w imieniu Prezydenta RP, dokonał jego przedstawiciel. Uroczystość odbywała się w Studio Polskiego Radia w przeddzień 17 września. Na wniosek Obornickiego Koła Związku Sybiraków „Honorową Odznakę Sybiraka” otrzymali: Walentyna Dąbrowska, Stanisław Dąbrowski, Przemysław Andrzejewski, Szczepan Antoszczyszyn, Maciej Borowski oraz Małgorzata Matusiak.


 Romualda Miziołek - odznaczona Sybiraczka

RO
Serwis prasowy nr 156
 Wrzesień 2009