Strona główna   Gmina   Rada Miejska   Urząd Miejski   Gminne Jednostki Organizacyjne

Geografia   Historia miasta   Kultura i sztuka   Turystyka i rekreacja   Oferta inwestycyjna   Teleadresy
 

14 września 2009

            

 

Koncert pamięci Jana Pawła II
"Śpiewam Panu pieśń nową"


XVI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI TRZEBNICA 2009
pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego Marka Łapińskiego

Oborniki Śląskie 20 września 2009 r. Kościół p.w. Św. Judy Tadeusza i Św. Antoniego Padewskiego
godz. 20.00

Ewa Uryga i Jej Goście
"Da Kamera" - Kwartet Smyczkowy

Ewa Uryga należy do elity polskich wokalistek. Jej głos wyróżnia się rozległą skalą i wielką siłą. Jest wokalistką, którą nie sposób zaszufladkować. Śpiewa ekspresyjnie, sugestywnie.

Potrafi tak stopić się z zespołem, ze każdy koncert jest rodzajem misterium. Jej kolejne projekty to wybory serca wsparte talentem, pasją i dążeniem do doskonałości ujęte w stylistyce jazzowej, soulowej, bluesowej czy gospel, choć dzięki swej wrażliwości i intuicji potrafi odnaleźć się w każdej muzyce.

BIOGRAFIA:

Urodziła się w Bytomiu i już od najmłodszych lat śpiewała jako solistka szkolnego zespołu muzycznego "13-stka". Studia ukończyła w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Koncertowała jako solistka z orkiestrą Jerzego Miliana, z zespołem Young Power, Kukla Band, Big Warsaw Band i zespołem Amenbend Andrzeja Cudzicha a także Spirituals Singers Band i amerykańskim chórem The Jackson Singers.

Oprócz pięciu autorskich płyt: "The colours of soul", "Running for my life", "Ballads for Ella" "This music touches my soul" oraz "I'll trust You Lord" (patrz dyskografia) brała udział w realizacjach dwunastu innych autorów współpracując z Włodzimierzem Nahornym, Markiem Bałatą, Lorą Szafran, Mieczysławem Szcześniakiem, Anną Marią Jopek, Zbyszkiem Lewandowskim, Zygmuntem Jakubkiem, Piotrem Baronem, Markiem Napiórkowskim, Tomaszem Grabowym, Marcinem Gawdzisem, Sławomirem Rosiakiem, Marc Soskinem, Harvie Swartzem oraz Piotrem Wojtasikiem, Markiem Dyktą, Adamem Buczkiem, Zbigniewem Jaremką.

Zainteresowania dużymi formami wokalno instrumentalnymi zaowocowały występami w Oratorium Oświęcimskim i Oratorium Beskidzkim, pt. "Gość Oczekiwany" Janusza Kohuta, Oratorium Wielkanocnym, pt.: "Woła nas Pan" Włodzimierza Korcza ze słowami Ernesta Brylla razem z Alicją Majewską, Markiem Bałatą, Jackiem Wójcickim i Zbigniewem Wodeckim. Następnie w "Missa Gospel's" wspólnie z M. Bałatą, O. Szomańską, Spirituals Singers Band i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej im. W. Lutosławskiego.

Zagrała rolę Wellmy Kelly w musicalu "Chicago" i Los w musicalu "Zorba" w Teatrze Muzycznym w Gliwicach.

Jest laureatką wielu ogólnopolskich festiwali m.in. "Opole 80" (w koncercie Debiuty III nagroda) "Zielona Góra 79 " (wyróżnienie) "Zielona Góra 80 " (Srebrny Samowar), II nagroda na XVII Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu a także II nagrody na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham w Szwecji. W czerwcu 1999 roku wzięła udział w konkursie "Premiery" w Opolu w duecie z Januszem Szromem uzyskując IV miejsce w głosowaniu audiotele.

Ponadto brała udział w krajowych festiwalach jazzowych m.in. Gdynia Summer Jazz Days, Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jambore, Old Jazz Meeting, Jazz Fair i Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gospel.

Ostatnie projekty - "Love songs" i "I'll trust You Lord" zaaranżowane na sekcję jazzową i orkiestrę zaowocowały współpracą z teatrami i filharmoniami na terenie całej Polski.

Obok dużych form wokalistkę fascynują wysublimowane w brzmieniu koncerty kameralne dla niewielkiego grona słuchaczy.

Ewa Uryga co roku utrzymuje się w czołówce wokalistek pism "Jazz Forum" oraz "Twój Blues".

Robert Grudzień - dyrektor artystyczny MFMKiO
Serwis prasowy nr 156
 Wrzesień 2009