nowy naglowek

Strona główna   Gmina   Rada Miejska   Urzad Miejski   Gminne Jednostki Organizacyjne

Geografia   Historia miasta   Kultura i sztuka   Turystyka i rekreacja   Oferta inwestycyjna   Teleadresy
 

21 września 2010

      
    
Relacja z Jarmarku Cysterskiego i Turnieju Rycerskiego w Trzebnicy

w dniach 11-12 września 2010 roku odbył się II Turniej Rycerski i Jarmark Cysterski. Impreza została zrealizowana w ramach projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - Leader, tzw. Małych Projektów składanych do Urzędu Marszałkowskiego za pośrednictwem naszej Lokalnej Grupy Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich.

Organizatorem Jarmarku i Turnieju było Starostwo Powiatowe w Trzebnicy wraz z Lokalną Grupą Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich i z partnerami: Gminą Trzebnica, Gazetą Trzebnicką NOWA, Wodnikiem Sp. z o.o.

Projekt pod nazwą "Rycerze i Cystersi Krainy Wzgórz Trzebnickich" miał za zadanie promowanie regionu poprzez prezentację lokalnych tradycji, popularyzację i ochronę dziedzictwa kulturowego, a także wzmocnienie poczucia tożsamości kulturowej mieszkańców terenów objętych działaniem LGD KWT. Cele te zostały osiągane dzięki promowaniu sztuki ludowej, rzemiosła artystycznego środowisk lokalnych, propagowanie produktów i smaków regionu Kocich Gór oraz promocję wartości historycznych.

Projekt współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie.

W ciągu trwania Turnieju Rycerskiego i Jarmarku Cysterskiego na Trzebnickich Błoniach licznie przybyła rzesza mieszkańców i turystów mogła podziwiać twórczość lokalnych artystów oraz smakować regionalne produkty. Zwiedzający mogli zobaczyć i kupić między innymi witraże, rzeźby i ceramikę, ręcznie robione kartki okolicznościowe, szkło fusingowe, biżuterię szklaną i srebrną, kompozycje z ziół, sztukaterię i wyroby z gryki. Skosztować można było przepysznych ciast, pierogów, "trzepanych" ogórków, pajd swojskiego chleba ze smalcem, jabłecznika (5%), powideł jadwiżańskich, chlebków św. Jadwigi, soków z warzyw i owoców i wielu, wielu innych...

WYKAZ WYSTAWCÓW

Przez dwa dni trwania imprezy można było zapoznać się z ofertą turystyczną regionu Kocich Gór, oglądać popisy zręczności wojów i rycerzy, walki, turnieje i zabawy plebejskie. Każdy chętny miał okazję postrzelać z łuku, rzucać toporem i włócznią oraz dzięki uprzejmości Tadeusza Mrozińskiego właściciela firmy dekarskiej "Strzecha" zakuć się w dyby, pobujać się w kołysce i na huśtawce.

Na pewno najbardziej widowiskowym elementem imprezy był pokaz ataku na specjalnie do tego celu zbudowaną średniowieczną wioskę, która w efekcie w całości spłonęła. Innym bardzo ciekawym wydarzeniem było pasowanie na rycerza w trzebnickiej bazylice dokonane przez samego proboszcza parafii ks. Jerzego Olszówkę. Na uwagę zasługuje fakt, że ostatnia taka uroczystość miała miejsce w katedrze opolskiej ponad 5 lat temu.

W tym miejscu, w imieniu Zarządu Lokalnej Grupy Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich chcemy serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom naszego powiatu i gościom, którzy licznie przybyli na naszą imprezę oraz włodarzom z całego powiatu trzebnickiego, Siostrom Boromeuszkom i Salwatorianom za pomoc i zaangażowanie w powodzenie imprezy.

Najbardziej jednak i najserdeczniej podziękować chcieliśmy wszystkim lokalnym twórcom, rzemieślnikom i producentom regionalnym za liczny i entuzjastyczny udział w imprezie. To dzięki Wam ta impreza miała sens i dzięki Wam przybyli mieszkańcy i goście mogli zobaczyć jakimi skarbami może poszczycić się Kraina Wzgórz Trzebnickich.

Oczywiście nie możemy pominąć wkładu wolontariuszy i harcerzy z IV DSH "Paranoja" z Trzebnicy, którzy odpowiedzialni byli za budowę wioski średniowiecznej i wspomagali nas w czasie trwania jarmarku.

Mamy szczerą nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się znowu w jeszcze większej liczbie, na jeszcze większej imprezie i będziemy bawić się jeszcze lepiej.

Organizatorzy.

Zapraszamy do naszej GALERII

Przypominamy również o KONKURSIE FOTOGRAFICNYM

Jeszcze w zeszły weekend część z wystawców, z którymi mogłem współpracować przy Jarmarku uczestniczyła w Święcie Sadów w Trzebnicy, zapraszam do mojej galerii na www.kociegory.eu

oczywiście nie jest to jedyna rzecz, którą polecam zobaczyć i przeczytać. Portal jest partnerem naszego LGD.

Marcin Mazurkiewicz

LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich
Specjalista ds. promocji i informacji
tel. 793 44 78 33
www.krainawzgorz.pl





Powrót do strony głównej...
Wejście do archiwum wiadomości...


http://maly/oborniki/zpr/styczen_2006/spis_tresci.htm

Serwis prasowy nr 168
Wrzesień 2010